Prijavljeni ste kot
26. jul. 2018
Po izpadu NSi iz koalicijske enačbe peterice sredinskih strank bodo za pogajalsko mizo danes sedli predstavniki LMŠ in Levice. Določili naj bi časovnico pogajanj, najprej pa naj bi se lotili vsebinskih točk.
25. jul. 2018
Stranka Levica je sprejela vabilo LMŠ na koalicijska pogajanja, je potrdil koordinator Levice Luka Mesec. S pogajanji, s katerimi bodo začeli v četrtek, se po Meščevih besedah mudi, saj mora Levica pred morebitnim podpisom koalicijske pogodbe izvesti še interni referendum.
Ugotavljamo, da je možnost pogajanj z NSI v drugem krogu iskanja mandatarja za sestavo nove vlade izčrpana, zato bomo začeli pogajanja s stranko Levica, "z iskrenimi nameni", je na družbenem omrežju Facebook v odzivu na predhodni zapis predsednika NSi Mateja Tonina prek Twitterja zatrdil predsednik LMŠ Marjan Šarec.
24. jul. 2018
Sklep peterice strank, ki bo še pred vabilom Levici na koalicijska pogajanja znova poskusila z NSi, koordinator Levice Luka Mesec ocenjuje kot neresen in neodgovoren. Ali so se v Levici kljub temu še pripravljeni pogovarjati o sodelovanju v koaliciji pod vodstvom Marjana Šarca, pa Mesec še ni želel razkriti.
Po umiku NSi iz koalicijskih pogajanj bodo predsedniki peterice strank pod vodstvom predsednika LMŠ Marjana Šarca danes nadaljevali pogovore o oblikovanju koalicije, ki bi imela v DZ več kot 46 glasov. Pričakovati je, da bodo k sodelovanju povabili Levico, ki je že izrazila pripravljenost na pogajanja.
21. jul. 2018
S srečanjem občinskih odborov SDS se je danes v Bovcu začel tradicionalni poletni tabor SDS in Gorniškega kluba Henrik Tuma. Predsednik stranke Janez Janša je v nagovoru izpostavil, da si želijo oblikovanja stabilne in učinkovite vlade, ki bo sposobna delati v dobro cele države. V nasprotnem primeru se mu zdi boljša možnost predčasne volitve.
V Levici so se pripravljeni pogajati o koalicijskem sodelovanju z LMŠ. Pričakujejo, da bodo pogajanja pod enakimi pogoji, kot so veljali za NSi, in da bo plod teh pogajanj bistveno drugačna koalicijska pogodba od te, ki je nastala po pogajanjih z NSi. Pripravljeni so se pogovarjati tudi o projektnem partnerstvu, pravi koordinator Levice Luka Mesec.
20. jul. 2018
Peterica pod okriljem LMŠ bo po umiku NSi iz pogajanj nadaljevala pogovore, in sicer s ciljem oblikovanja koalicije, ki bo imela v DZ več kot 46 glasov, so po srečanju generalnih sekretarjev peterice strank sporočili iz LMŠ. Kot so pojasnili za STA, je v sklopu nadaljevanja teh pogovorov v igri Levica.
17. jul. 2018
Iz LMŠ, ki je vodila pogajanja o koaliciji šestih strank, so danes za STA sporočili, da ponedeljkovo odločitev NSi, da se iz teh pogajanj umakne, spoštujejo. Spomnili so, da je trenutno na potezi relativni zmagovalec volitev, torej prvak SDS Janez Janša.
V LMŠ umika NSi iz koalicijskih pogajanj, ki jih vodi njihov predsednik Marjan Šarec, včeraj še niso želeli komentirati. Za STA so potrdili le, da si bodo vzeli čas za premislek o tem, kako naprej.
Po ponedeljkovi odločitvi NSi, da se umakne iz koalicijskih pogajanj šesterice strank pod okriljem LMŠ, je danes pričakovati odzive nesojenih koalicijskih partnerjev, o aktualnih razmerah bo razpravljalo tudi predsedstvo SD. Medtem se bo predsednik NSi Matej Tonin danes na pogovoru o koaliciji sestal s predsednikom SDS Janezom Janšo.
16. jul. 2018
Če bi bile volitve danes, bi zmagala SDS s 25,3 odstotka glasov, kaže javnomnenjska raziskava Vox populi, ki jo za Dnevnik in RTVS pripravlja Ninamedia. Sledijo LMŠ z 10,7 odstotka podpore, SMC z 8,9 odstotka, SD z 8,8 odstotka in Levica s 7,6-odstotno podporo. Podpora je v primerjavi z junijsko anketo najbolj občutno zrasla NSi.
Stranke, ki snujejo koalicijo pod okriljem Marjana Šarca, bodo poskušale dokončno uskladiti koalicijsko pogodbo, do predloga pa se bodo že danes opredelili v NSi. Pripravljenost parlamentarnih strank za oblikovanje koalicije je želel preveriti tudi Janez Janša, a je za danes in torek napovedane pogovore s predsedniki strank preklical.
15. jul. 2018
Predsednik SDS Janez Janša je predsednikom parlamentarnih strank sporočil, da do nadaljnjega preklicuje svoje vabilo za pogovore o sestavi koalicije. Za preklic vabila se je odločil po tistem, ko je šesterica strank pod okriljem predsednika LMŠ Marjana Šarca v soboto v veliki meri uskladil vsebino koalicijske pogodbe.
Več kot enajst ur so trajala včerajšnja koalicijska pogajanja, ki jih vodi predsednik LMŠ Marjan Šarec. Po sestanku s predsedniki SD, SMC, NSi, DeSUS in SAB je bil z izplenom zadovoljen, saj je vsebina koalicijske pogodbe v večji meri usklajena. Kot je dejal, ima občutek, da bi se tudi NSi lahko odločila za interni referendum o vstopu v koalicijo.
14. jul. 2018
Po mnenju vodje poslanske skupine LMŠ Braneta Golubovića so njihovi poslanci, ki za razliko od njega samega prvič sedijo v poslanskih klopeh, mnoge pozitivno presenetili, saj so bili aktivni že na prvih sejah delovnih teles in DZ in niso bili izgubljeni. Med njimi vidi tudi potencialne kandidate za ministre in državne sekretarje v novi vladi.
Ker je poslanska skupina SNS najmanjša v DZ, bo morala po besedah njenega vodje Zmaga Jelinčiča Plemenitega delati več kot ostale, pri tem pa se namerava posvetiti predvsem področjem, kjer so največje nepravilnosti. Glede vlade mu zdi smiselno, da bi katera od levosredinskih strank vstopila v vlado Janeza Janše in tako preprečila predčasne volitve.
SAB je na Twitterju objavila odgovor na vabilo predsednika SDS Janeza Janše na koalicijska pogajanja, v katerem mu sporoča, da povabilo odklanja. Odločili so se namreč, da bodo svoje izkušnje iz vodenja države najprej poskušali deliti v koaliciji pod vodstvom Marjana Šarca. "Dokler smo v pogajanjih z njim, se z drugimi ne bomo," so pojasnili.