Prijavljeni ste kot
23. jan. 2024
Predsednik SDS Janez Janša se je na družbenem omrežju X odzval na odločitev protikorupcijske komisije, da začasno prekine postopek preiskave domnevnih pritiskov premierja Roberta Goloba na zaposlene na MNZ.
22. jan. 2024
»Na Komisiji smo danes prejeli prijavo, ki se nanaša na nakup stavbe za sodišča na Litijski cesti,« so nam na naše vprašanje odgovorili na KPK.
Protikorupcijska komisija je morala začasno prekiniti postopek preiskave domnevnih pritiskov premierja Roberta Goloba na zaposlene na MNZ, so sporočili s komisije. Specializirano državno tožilstvo je po njihovih navedbah ocenilo, da bi razkritje dela dokumentacije iz spisa, za katero je Golob zaprosil, škodovalo interesom predkazenskega postopka.
17. jan. 2024
Drago Kos, nekdanji predsednik protikorupcijske komisije, o zahtevah po odstopu premierja Goloba
16. jan. 2024
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je ustavila postopek zoper predsednika vlade Roberta Goloba v primeru njegovega intervjuja za podjetje Gallup. Kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije namreč ni zaznala. Zaznala pa je korupcijska tveganja, zato je vladi izdala priporočila za ravnanja v podobnih primerih, so sporočili iz KPK.
Vsakič, ko se KPK zakoplje v osebne finance Janeza Janše, nastane problem. Tako je bilo leta 2013, ko so preverjali premoženje predsednikov parlamentarnih strank, in tako je bilo tudi deset let za tem, ko je protikorupcijska komisija vzela pod lupo nekdanjega direktorja Javnega gospodarskega zavoda Brdo Marjana Hribarja, ki je v letih 2020 in 2021 pri oddaji protokolarnega objekta Vila Zlatorog na Bledu tedanjemu premierju Janezu Janši velikodušno odobraval popuste in potem zavajal javnost in oviral delo KPK.
14. jan. 2024
Prvak SDS Janez Janša je kot predsednik vlade s svojo širšo družino dvakrat dopustoval v Vili Zlatorog na Bledu in za bivanje dobil poseben popust direktorja JGZ Brdo Marjana Hribarja, sicer dolgoletnega člana SDS.
13. jan. 2024
V Gibanju Svoboda ocenjujejo, da je predsednica republike Nataša Pirc Musar politično posegla v potekajoč pravni postopek pred Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK). Predsednica je namreč v intervjuju za N1 dejala, da bi moral premier Robert Golob odstopiti, če KPK ugotovi, da je kršil integriteto. V Svobodi ji očitajo tudi konflikt interesov.
Predsednik Združenja za zakonito lobiranje Slovenije Mihael Cigler je za STA poudaril, da je poročanje lobistov o njihovem delu zakonska obveza. Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) pri izreku opominov lobistom, ki tega niso storili, podpira. Ministrstvo za pravosodje pa je pozval k noveliranju zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.
Napoveduje se prelomno leto 2024 v slovenski notranji politiki. Politični dogodek leta ne bodo samo volitve v Evropski parlament, na kocki bo tudi prihodnost vlade in prvega ministra Roberta Goloba. Če bo premier politično preživel to leto, bi njegova vlada lahko ostala na oblasti do konca mandata. Golob bo na premierskem prestolu trden toliko, kolikor bo trdna njegova večina v državnem zboru.
10. jan. 2024
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je ugotovila, da je nekdanji direktor JGZ Brdo Marjan Hribar kršil integriteto, s tem ko je dajal zavajajoča pojasnila in izjave glede tržnega oddajanja protokolarne Vila Zlatorog na Bledu takratnemu premierju Janezu Janši. Ugotovitve KPK so pravnomočne.
Na Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) so potrdili informacije spletnega portala N1, da v zvezi z nakupom računalnikov na ministrstvu za digitalno preobrazbo vodijo postopek predhodnega preizkusa. Ministrstvo je bilo lani deležno precej kritik, da je za nakup 13.000 nižjecenovnih prenosnikov neracionalno odštelo šest milijonov evrov.
6. jan. 2024
Premier Robert Golob je na KPK med drugim prijavil pridobitev poslovnega deleža v podjetju Star Solar, postal je izključni lastnik. V zvezi s tem so na KPK včeraj prejeli tudi prijavo, ki jo bodo obravnavali v predhodnem preizkusu. Na splošno pa pojasnjujejo, da zakon lastništva ne prepoveduje, omejitev poslovanja s podjetjem pa velja le za vlado.
20. dec. 2023
KPK je zaradi suma nasprotja interesov pri odločanju o izplačilih denarnih nadomestil za neizkoriščen del dopusta ministrom prejšnje vlade od devetih zaključila tri prekrškovne postopke. Jožetu Podgoršku je izrekla opomin, Boštjanu Koritniku pa globo. Zaradi zaznanih korupcijskih tveganj je KPK na vlado naslovila več priporočil.
15. dec. 2023
Leta 2024 se bo očitno ponovilo leto 2013. V glavni vlogi bo spet komisija za preprečevanje korupcije (KPK), ki bo odstavljala predsednika vlade. Pred enajstimi leti Janeza Janšo, prihodnje leto Roberta Goloba. Janšo so odstavljali zaradi nepojasnjenega premoženja, Goloba bodo zaradi političnega vmešavanja v delo policije. KPK se pri nas ne ukvarja samo z integriteto in preprečevanjem korupcije, poskuša vplivati tudi na dnevno politiko. Po potrebi odstavlja tudi predsednike vlad.
12. dec. 2023
Komisija za preprečevanje korupcije je za udeležbo v mednarodnih organizacijah in mrežah letos odštela 15.125,79 evra, lani pa 9244,86 evra proračunskih sredstev.
10. dec. 2023
Ali KPK pripravlja teren za razrešitev Roberta Goloba? Predsednik komisije Robert Šumi v primeru obremenjujočega poročila pričakuje njegov odstop, toda ključna bo odločitev koalicijskih strank in njihovih poslancev.
3. dec. 2023
Komisija za preprečevanje korupcije je zoper premierja Roberta Goloba uvedla preiskavo v primeru sumov pritiskov na nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar, ki je zdaj svetovalka predsednice republike Nataše Pirc Musar. Odločitev komisije bi lahko vplivala na politično usodo premierja Goloba. Težko je verjeti, da bi se lahko obdržal na položaju, če bi ga komisija »spoznala za krivega«.