Reporter
Reporter
Naroči

Cenzura za stoti rojstni dan


Slavnostni jubilej velikega slovenskega pisatelja iz Trsta Borisa Pahorja se je končal z nezaslišanim škandalom. Najprej ga je hotel ljubljanski župan Zoran Janković živega pokopati z napovedjo, da bodo po njem imenovali trg v Ljubljani. Slavljenec mu je namreč odgovoril, da se ulice in trgi poimenujejo po ljudeh, ki so umrli. Nazadnje pa je stoletnik doživel še cenzuro na proslavi, ki jo je v ljubljanski operi zanj organizirala založba Mladinska knjiga. Pisatelj se je na lastno željo najprej pogovarjal z mladimi, maturanti slovenskih gimnazij iz Trsta, Celovca in Ljubljane, ob tem je potekal kulturni program.

photo_358918_20130826_5.jpg
Bobo

Igor Kršinar
 

Velikost pisave

Manjša
Večja
 

Zapletlo se je po podelitvi priznanja Državljan Evrope, ki mu ga je v Evropskem parlamentu izborilo vseh osem poslank in poslancev iz Slovenije, iz različnih, doma celo nasprotujočih političnih skupin. Boris Pahor se je želel zahvaliti za slovensko enotnost, kakršni smo zadnje čase zelo malokrat priča. Toda voditeljica Tajda Lekše se je (najbrž v skladu z navodili organizatorjev proslave) želela strogo držati predvidenega scenarija in je velikemu Slovencu odvrnila, da se lahko zgolj zahvali. Stoletnik je med zahvalo pozval na narodno enotnost tudi v težkih kriznih časih. Bilo ga je prav čudovito poslušati.

Toda njegov govor je domnevno trajal predolgo in so mu preprosto odvzeli besedo. Po predvidenem programu mu je namreč moral pevski zbor zapeti Zdravljico. Slavljenec je še naprej stal in prosil, če lahko dobi še minuto. Zborček je odpel Zdravljico, Pahor pa še naprej moledoval za besedo. Toda ne, voditeljica je nato na oder povabila ministra za kulturo Uroša Grilca, da je velikemu pisatelju čestital za jubilej. Spet se oglasi slavljenec, ki prosi za besedo. In je ne dobi, dokler se na odru ne zvrstijo vsi tisti mali »Slovenčki«, ki bi se radi sončili v senci slave velikega Slovenca. Končno ta dobi besedo, na katero je prosil več kot pet minut.

Ostanite obveščeni


Prejmite najboljše vsebine iz Reporterja neposredno v svoj poštni predal.

Večje sramote si ne bi mogli privoščiti! Človeka, ki je toliko naredil za slovenstvo, so ob praznovanju njegovega stotega rojstnega dne cenzurirali tisti, ki so organizirali slovesnost njemu v čast. Očitno so jo v resnici organizirali za svoj lastni »epepe« in ob tem še grdo zlorabili velikega pisatelja, kritika vseh treh totalitarnih režimov, ki smo jih doživeli Slovenci. Kot da bi se zbali, da bo kaj povedal preveč.

Ne bo presenečenje, če bo Boris Pahor proti lastni volji še za časa življenja dobil svoj trg v Ljubljani. Briga Zorana Jankovića za želje velikega slovenskega pisatelja iz Trsta, ki pred leti zanj ni bil dovolj primeren za častnega meščana Ljubljane. Prihodnje leto so namreč lokalne volitve, na katerih si bolj kot česar koli drugega želi vnovične zmage. Res škoda Borisa Pahorja za takšen narod, kot smo Slovenci, čeprav je prav on eden redkih tistih, ki nas združuje.

VIDEO: Trije najbolj zanimivi deli včerajšnje zlorabe stoletnika (na spodnji povezavi)
 

 

 
Poglejte si od 61.15 do 61.30, ko Borisa Pahorja na slavju posvečenemu njemu poklopijo za potrebe ministra Uroša Grilca.
 
Poglejte si minutko od 70.10 do 71.10, ko Borisa Pahorja med govorom zaustavijo in cenzurirajo za potrebe predsednika Boruta Pahorja in ko Boris jezno zbeži pred Borutom.
 
Poglejte si 77.20 do 77.35, ko Borisa Pahorja, ki se je na koncu le prebil do mikrofona, ugasnejo in končajo oddajo.

 

Ključne besede
Reporter

Ostanite obveščeni


Prejmite najboljše vsebine iz Reporterja neposredno v svoj poštni predal.

REPORTER MEDIA, d.o.o. © 2008-2025

 

Vse pravice pridržane.