Revija Reporter
Tiskana

Aleš Hauc, predsednik uprave Nove KBM: Za dokapitalizacijo NKBM dovolj 400 milijonov evrov

Jože Biščak

3. nov. 2013 19:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Pred dobrim letom in pol je Aleš Hauc postal predsednik uprave Nove KBM. Zdi se, da se ne boji nikogar. Neresnične govorice in anonimke, kot tisto o pregrešno dragi kadilnici, vzame na znanje in v zakup. Celo pošaliti se zna na ta račun. Ko pa beseda nanese na bančništvo, konkretne številke, slovenski bančni sistem, sanacijo NKBM in stresne teste, ni bolj resnega človeka na svetu, kot je Aleš Hauc. Pravi, da bo 400 milijonov evrov za dokapitalizacijo NKBM, kolikor je bila njihova ocena, najbrž dovolj, recept za rešitev NKBM pa je: očiščenje, katarza, dokapitalizacija, odlična strokovna ekipa in novi posli.

Kako spite zadnje čase?

Zelo dobro.

Sprašujem zato, ker je ministrska predsednica Alenka Bratušek v nedavnem intervjuju za Süddeutsche Zeitung dejala, da je sanjala o davku na nepremičnine. Kaj sanjate? Kakšne so sanje bankirjev?

Včasih so moje sanje lepe, včasih pa sanjam tudi o stresnih testih.

Samo o stresnih testih? O kakšnih velikih količinah denarja pa ne?

Ne. Nisem materialist, prej nasprotno. Rad upravljam denar, nikoli pa nisem imel želje, da bi imel veliko denarja. To praviloma povzroča samo težave.

Potem kakšnih hujših nočnih mor nimate?

Ne, res ne. Če si korekten in pošten, potem so tudi sanje lepe.

Na začetku ste bili raziskovalec in svetovalec za financiranje podjetij pri Ekonomskem inštitutu v Mariboru, nato revizor v Krekovi banki, šli ste v Banko Koper in bili dolgoletni generalni direktor Pošte Slovenije, zdaj ste poldrugo leto predsednik uprave NKBM. Ves čas ste bili nekako povezani s slovenskim bančnim sistemom. Kam gre in kje ga vidite čez nekaj let? Smo ga sposobni sanirati ali bo morala propasti še kakšna banka?

Slovenski bančni sistem se bo po mojem mnenju – tako kot španski in irski – saniral, začel normalno delovati, upam pa, da na temelju novih vrednot. Ne na teh, ki so bile do zdaj.

Katerih pa?

Po mojem mnenju jih ni bilo.

O katerih vrednotah pa potem govoriva?

Predvsem je to poštenost. Bančnik ne sme nikoli lagati. Bančnik mora vedno imeti bolj konservativno stališče kot drugi v gospodarstvu. Bančnik mora vedeti, da je od banke odvisno tudi poslovanje gospodarstva. To pomeni, če bo banka dobro delovala in poslovala, bo tudi gospodarstvo. Bančnik mora vedeti, da ne sme podjetja, ki ga kreditira, prezadolžiti, ker ga s tem lahko pokoplje.

V TISKANI IZDAJI IN V TRAFIKI ZA TABLIČNE RAČUNALNIKE HAUC SPREGOVORI O OČITKIH IZ ANONIMKE; KJE JE V BANKI ODPOVEDAL ČLOVEŠKI FAKTOR; O ISKANJU STRATEŠKEGA PARTNERJA V KUVAJTU IN TURČIJI.