Guverner BS Jazbec: Luknja v bankah velika 4,7 milijarde evrov
12. dec. 2013 10:17 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Za dokapitalizacijo Nove Ljubljanske banke, Nove Kreditne banke Maribor in Abanke Vipa bo država namenila 3,012 milijard evrov. Te tri banke so za zdaj zaprosile za ukrepe po zakonu o ukrepih za stabilnost bank. V osmih pregledanih bankah je po neugodnem scenariju 4,8 milijarde evrov kapitalskega primanjkljaja. Dokapitalizacija prvih treh bank bo takojšnja, ostalih pa do junija.
Dokapitalizacija treh bank: dve tretjini v denarju, tretjina pa v obveznicah.
Vsote za dokapitalizacijo posameznih bank: NLB 1,5 milijarde evrov, NKBM 870 milijonov evrov, Abanka 591 milijonov evrov
Bruto dolg države se bo povečal na 75,6 odstotka BDP. Po zaključku ukrepov bo država imela na računu še 5,5 milijarde evrov.
4,5 milijarde evrov terjatev bo šlo na slabo banko.
Prenos tiskovne konference na TEJ POVEZAVI
4,8 milijarde evrov
Kapitalske potrebe v osmih bankah, v katerih so bili izvedeni pregledi aktive in obremenitveni testi, znašajo 4,778 milijarde evrov, je danes po seji vlade razkril guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec.
Po Jazbečevih besedah bi toliko znašal kapitalski primanjkljaj v primeru neugodnega scenarija. Za dokapitalizacijo NLB, NKBM in Abanke Vipa pa bo država namenila 3,012 milijarde evrov. Te tri banke so za zdaj zaprosile za ukrepe po zakonu o ukrepih za stabilnost bank.
Kot je pojasnil Jazbec, je bil namen skrbnega pregleda predvsem pregled kakovosti aktive sredstev in izvedba obremenitveni testov v desetih slovenskih bankah, kasneje so zaradi nadzorovane likvidacije izločili Factor banko in Probanko. S pomočjo neodvisnih mednarodnih strokovnjakov so želeli dobiti predvsem oceno o trdnosti slovenskega bančnega sistema in zahtevo po dodatni kapitalizaciji v treh omenjenih bankah.
V tej prvi skupini bank bo potrebna dokapitalizacija v znesku 3,012 milijarde evrov in bo takojšnja po odobritvi Evropske komisije, v ostalih petih pa bo Banka Slovenije oddala ustrezno odredbo do konca junija. Pozvane bodo, da zagotovijo sredstva za kapitalski primanjkljaj, je povedal Jazbec.
Ta primanjkljaj po njegovih besedah ne pomeni nujno potrebe po dokapitalizaciji, ker lahko banke to rešujejo drugače, je pojasnil Jazbec.
Minister za finance Uroš Čufer je povedal, da bodo sredstva za dokapitalizacijo treh največjih bank v dveh tretjinah zagotovljena v denarju, v eni tretjini pa v obveznicah.
Vlada je danes poleg sklepa o dokapitalizaciji sprejela tudi sklep o prenosu slabih terjatev na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB). Transakcijska vrednost prenosa slabih terjatev iz teh največjih bank znaša 1,6 milijarde evrov. DUTB bodo za zagotovitev delovanja dokapitalizirali z 200 milijoni evrov.
Korak, ki bo sledil, bo privatizacija, in sicer vlada načrtuje delež v NLB zmanjšati na 25 odstotkov in eno delnico, delež v NKBM pa prodati v celoti, je povedal Čufer.
Čufer: Javni dolg po izvedbi operacije v bankah pri 75,6 odstotka BDP
Bruto javni dolg se bo po izvedbi ukrepov v bančnem sistemu zvišal na 75,6 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), neto dolg pa bo pri 68,5 odstotka BDP. Država bo imela namreč na računih še 2,5 milijarde evrov, je danes po seji vlade poudaril minister za finance Uroš Čufer.
Vsi danes sprejeti ukrepi so po Čuferjevih besedah nujni in pomenijo zelo pomemben korak k stabilizaciji bančnega sistema.
Ukrepi so tudi predpogoj za zagon gospodarske rasti, a le predpogoj, je dodal minister.
Država mora namreč izvesti tudi druge ukrepe, med katerimi je Čufer omenil ukrepe za razdolževanje podjetij, bolj učinkovito in kakovostno upravljanje državnega premoženja, skozi operacionalizacijo Slovenskega državnega holdinga, sprejem strategije upravljanja državnih naložb in privatizacijo.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke