"Raziskovalci delajo na tem, da bi bolje razumeli mutacije in kaj to morebiti pomeni glede kužnosti," je sporočil tiskovni predstavnik WHO Christian Lindmeier.
Kljub temu, da glede nove različice še ni znanega veliko, pa WHO svari pred prehitrim omejevanjem potovanj. "Zaenkrat so še zadržki glede omejevanja potovanj," je dejal Lindmeier.
Prepričani so, da trenutno omejitveni ukrepi še ne bi smeli po nepotrebnem vplivati na mednarodni promet in potovanja.
Pri organizaciji so ravno začeli virtualno srečanje, na katerem se bodo odločili, ali bi novo koronavirusno različico uvrstili na seznam različic novega koronavirusa, ki so skrb vzbujajoče.
Južnoafriški inštitut za nalezljive bolezni NICD je v četrtek sporočil, da so v Južni Afriki odkrili prvih 22 primerov okužbe z novo različico virusa B.1.1.529. Kot opozarjajo znanstveniki, bi lahko nova različica zaradi mutacij zaobšla imunost, pridobljeno s cepljenjem oziroma po prebolelem covidu. Različica namreč kaže "izjemno veliko" število mutacij in "vidimo, da se lahko zelo hitro širi," je v četrtek v Johannesburgu opozoril virolog Tulio de Oliveira.
Pri proizvajalcu cepiv BioNTech so danes sporočili, da že preučujejo, kako učinkovito je njihovo cepivo proti novi različici. Več podatkov o učinkovitosti cepiva Pfizer/BioNTech pričakujejo v dveh tednih, so dodali.
Če se bo izkazalo, da trenutno cepivo ni tako učinkovito, bi ga lahko zelo hitro prilagodili, so poudarili.
"Evropska komisija bo v tesnem sodelovanju z državami članicami predlagala sprožitev zasilne zavore za ustavitev poletov iz regije južne Afrike zaradi skrb vzbujajoče različice B.1.1.529," je tvitnila von der Leynova.
V EU obstajata dva ukrepa zasilne zavore v primeru hitrega poslabšanja epidemioloških razmer oziroma širšega pojava novih različic virusa, in sicer za potovanja v EU in znotraj unije. V prvem primeru sprožitev zasilne zavore EU omogoča zelo hitro delovanje tudi brez formalnih odločitev.
Odločitev o tem morajo namreč sedaj sprejeti članice. Na pobudo komisije je slovensko predsedstvo Sveta EU za danes popoldne sklicalo srečanje v okviru skupine članic za skupno odzivanje na krize, je povedala govorka komisije Dana Spinant. Namen sestanka je uskladiti odzivanje, priporočila te skupine niso zavezujoča, saj članice same odločajo o prepovedi letov.
Govorka komisije je ob tem izpostavila, da so čez dan predvideni tudi razni drugi sestanki na različnih ravneh ter da so v tesnih stikih z evropsko organizacijo za varnost zračnega prometa (Eurocontrol) in evropsko agencijo za varnost v letalstvu (Easa), kjer pripravljajo priporočila za letališča in letalske družbe.
Slovenski premier Janez Janša je dopoldne na Twitterju objavil, da se usklajuje enotna blokada letalskega prometa iz južnoafriške regije za EU. Dodal je svarilo, da se nova različica B.1.1.529 širi izjemno hitro in predstavlja novo skrb v naslednjih tednih in mesecih ter ponovno pozval k odgovornemu ravnanju in cepljenju proti covidu-19.
Pojavlja pa se tudi informacija, da naj bi francoski premier Jean Castex načrtoval pogovore o novi različici z voditelji EU.
Znanstveniki v Južni Afriki so v četrtek sporočili, da so odkrili novo različico novega koronavirusa, ki se zaradi nenavadno velikega števila mutacij zelo hitro širi.
Zaradi nevarnosti, ki jo predstavlja nova različica, je več držav že omejilo potovanja iz držav na jugu Afrike, med njimi Velika Britanija in Izrael.
Podobno se je danes odločila Nemčija, poročajo tuje tiskovne agencije. Minister za zdravje Jens Spahn je sporočil, da so Južno Afriko uvrstili na seznam območij z nevarnejšimi različicami koronavirusa. Na lete v Nemčijo se bodo lahko od danes zvečer tako vkrcali le še nemški državljani. Ob vrnitvi v domovino bo obvezna 14-dnevna karantena. Ukrep bo predvidoma veljal tudi za sosednje države Južne Afrike, je dodal.
Potovanja iz držav na jugu Afrike je danes omejila tudi Italija. Vsi, ki so bili v zadnjih 14 dneh v Južni Afriki, Lesotu, Bocvani, Zimbabveju, Mozambiku, Namibiji ali Esvatiniju, ne smejo več v Italijo. Minister za zdravje Roberto Speranza je ukrep utemeljil s tem, da skušajo ravnati čim bolj previdno.
Potovanje iz teh držav je prepovedala tudi Avstrija, so danes sporočili iz ministrstva za zdravje. V Avstrijo se bodo lahko vrnili le še državljani, ki pa bodo morali v 10-dnevno karanteno in pri vstopu v državo opraviti PCR test. Ukrep bo stopil v veljavo v soboto.
Južnoafriški inštitut za nalezljive bolezni NICD je v četrtek sporočil, da so v Južni Afriki odkrili prvih 22 primerov okužbe z novo različico virusa B.1.1.529. Kot opozarjajo znanstveniki, bi lahko nova različica zaradi mutacij zaobšla imunost, pridobljeno s cepljenjem oziroma po prebolelem covidu. Različica namreč kaže "izjemno veliko" število mutacij in "vidimo, da se lahko zelo hitro širi," je v četrtek v Johannesburgu opozoril virolog Tulio de Oliveira.