Revija Reporter
Svet

Zaradi koronavirusa Italija v karanteni, druge države z nadaljnjimi ukrepi

STA

10. mar. 2020 18:25 Osveženo: 19:27 / 10. 3. 2020

Deli na:

Italija in koronavirus

Profimedia

Zaradi naglega širjenja novega koronavirusa je v Italiji začela veljati karantena za celotno državo. Avstrija je objavila svarilo pred potovanji v to državo, številne letalske družbe pa so odločile za začasno prekinitev vseh letov v severno ali celotno Italijo in iz nje. Države še naprej sprejemajo ukrepe za zaščito prebivalcev in podjetij.

V Italiji se je z novim koronavirusom doslej okužilo 10.149 ljudi, kar je približno tisoč več kot v ponedeljek, je danes sporočila italijanska civilna zaščita. Število smrtnih žrtev pa je od ponedeljka naraslo za 168, tako da po zadnjih podatkih znaša 631. Ozdraveli so 1004 ljudje, so še navedli. Število bolnikov na intenzivni negi se je povečalo s 733 na 877, poročajo tuje tiskovne agencije.



Izbruh novega koronavirusa je še vedno osredotočen na sever Italije. Največ primerov okužb je v deželi Lombardija, in sicer 5794. Sledita deželi Emilija - Romanja s 1533 primeri in Benečija z 856.

Vsaj za dva tedna bodo v Italiji zaprte vse izobraževalne ustanove. Prebivalci se lahko gibajo po državi le zaradi poslovnih ali zdravstvenih razlogov. Italijanski premier Giuseppe Conte je na ponedeljkovi novinarski konferenci pojasnil, da so odpovedani tudi vsi športni dogodki. Ni pa ustavljen javni promet v mestih, prav tako ne mednarodni železniški in letalski promet.

Številni Italijani so že ponoči začeli oblegati odprte trgovine. V Torinu, Rimu in Neaplju so se pred trgovskimi centri nabrale velike množice, v trgovine pa so lahko ljudje vstopali le v manjših skupinah.

Vlada zagotavlja, da ni razlogov za paniko in da oskrba z živili in drugimi potrebščinami ni in ne bo prekinjena in da ne bo pomanjkanja. Prav tako zatrjujejo, da ni prepovedano zapustiti doma in iti v trgovino. Zato ni nobenega razloga za kopičenje živil.

Italijanska vlada je predstavila tudi nov krizni načrt, ki predvideva možnost začasne prekinitve odplačevanja hipotek in nekaterih davkov. Kot je poudarila, želi s tem ukrepom družinam olajšati soočanje s posledicami epidemije novega koronavirusa. V želji pomagati podjetjem pa bo Rim zaprosil Bruselj za odobritev izrednega zadolževanja.

Ukrepe za zaščito državljanov in pomoč podjetjem zaradi koronavirusa sprejemajo tudi številne druge države. Avstrijsko zunanje ministrstvo je objavilo svarilo pred potovanji v Italijo ter hkrati svetovalo vsem avstrijskim popotnikom v Italiji, naj se nemudoma vrnejo v domovino. Tamkajšnja vlada je poleg tega sprejela prepoved vstopa v državo iz Italije.

Vse do 3. aprila so v Avstriji, kjer so doslej potrdili 183 okužb s koronavirusom, med drugim prepovedane večje prireditve. Vrata univerz ter visokih šol bodo od ponedeljka prihodnji teden zaprta.

Avstrijske oblasti so odpovedale tudi vse letalske polete v severnoitalijanska mesta Benetke, Milano in Bologno ter nočne hitre vlake v Milano in Benetke.

Slovensko zunanje ministrstvo je znova opozorilo in odsvetovalo potovanja na območje celotne Italije. Slovenskim državljanom, ki so še v Italiji, je svetovalo, da se vrnejo v domovino.

Tudi slovensko zunanje ministrstvo je znova opozorilo in odsvetovalo potovanja na območje celotne Italije. Slovenskim državljanom, ki so še v Italiji, je svetovalo, da se vrnejo v domovino.

Srbska vlada pa je sprejela odločitev, da bo tujcem iz Italije, nekaterih provinc Kitajske, Južne Koreje, Irana in predelov Švice začasno prepovedala vstop v državo. Tam so trenutno okuženi štirje ljudje.

Španska vlada pa se je odločila za začasno popolno prepoved prihodov letal iz Italije. Ukrep bo veljal do 25. marca. V Španiji, kjer je število okuženih od ponedeljka povečalo za 400 na 1600, vse skupaj pa je umrlo 35 ljudi, so zaradi virusa zaprli parlament.

Oblasti na Češkem so sporočile, da bodo zaradi širjenja okužb z novim koronavirusom zaprli vse šole v državi. Na Slovaškem so za štirinajst dni prepovedali vse množične prireditve. Na Poljskem so med drugim poostrili nadzor na meji z vsemi sosedami, da bi preprečili širjenje novega koronavirusa.

Ameriški predsednik Donald Trump pa naj bi predlagal začasno znižanje davkov na plače in plačan dopust za vse, ki ne morejo delati zaradi koronavirusa. Napovedal je, da bo kongres prosil za velike vsote. V ZDA so sicer doslej zabeležili več kot 700 okužb z novim koronavirusom, 25 ljudi pa je umrlo.

Nove ukrepe za pomoč gospodarstvu so napovedale tudi japonske oblasti. Med 1000 milijard jenov (8,4 milijarde evrov) vrednimi podpornimi ukrepi za podjetja so ugodna posojila za mala in srednja podjetja.

Zaradi epidemije novega koronavirusa pa se je več letalskih prevoznikov odločilo za začasno prekinitev vseh letov v severno ali celotno Italijo in iz nje. Vse povezave z Italijo ukinjata družbi British Airways in Ryanair, skoraj vse ostale so povezave omejile.

Irski nizkocenovni prevoznik Ryanair v Italijo in iz nje ne bo letel od petka do začetka aprila, že opolnoči pa bo prekinil notranje lete v Italiji. Prekinjeni bodo najmanj do 8. aprila.

Družba Austrian Airlines in nizkocenovnik Easyjet sta sporočila, da začasno ne bosta letela v severno Italijo, lete v druge dele te države pa bosta omejila.

Evropska komisija je ob tem napovedala, da bo v kratkem ukrepala v pomoč letalstvu pri spopadanju z negativnimi posledicami novega koronavirusa. Predlagala bo zakonodajo, ki bo letalskim družbam olajšala ohranitev slotov, tudi če ne letijo.

O koronavirusu so na plenarnem zasedanju, ki se bo zaključilo že danes, v Bruslju razpravljali evropski poslanci s predstavniki komisije. Številni so izpostavili, da sta v Evropi ključna solidarnost in sodelovanje. V parlamentu je bilo slišati tudi nekatere kritike na račun držav in dosedanjih ukrepov Evropske unije.

V kitajski provinci Hubei, kjer je virus decembra izbruhnil, so medtem napovedali rahljanje omejitev potovanj za zdrave osebe znotraj province. Mesto Wuhan, kjer omejitev ne bodo rahljali, pa je prvič od izbruha obiskal kitajski predsednik Xi Jinping. To je pomemben znak, da so oblasti prepričane, da imajo izbruh pod nadzorom.

Po celem svetu se je z novim koronavirusom doslej okužilo okoli 116.000 ljudi, umrlo jih je več kot 4000, več kot 64.000 pa jih je ozdravelo. Samo na Kitajskem se je z virusom sars-cov-2 okužilo več kot 80.000 ljudi, umrlo pa več kot 3100.

Že tedne pa na Kitajskem ob strogih ukrepih in karanteni opažajo upad novih okužb, v zadnjih 24 urah so namreč potrdili le 19 novih primerov, kar je najmanj od začetka objavljanja podatkov 21. januarja. Umrlo je 17 ljudi, vsi v provinci Hubei.

V Južni Koreji so danes prvič po dveh tednih zabeležili manj kot 150 novih primerov. V zadnjih 24 urah so namreč potrdili 131 novih okužb, umrli pa so trije ljudje. Skupno se je v Južni Koreji z virusom okužilo 7513 ljudi, umrlo pa 54.

Iran pa je zabeležil 54 novih smrtnih primerov koronavirusne bolezni, kar je največ v enem dnevu, odkar je virus prizadel državo. Tam je zaradi po zadnjih podatkih umrlo 291 ljudi, skupno so zabeležili več kot 8000 potrjenih okužb.