Revija Reporter
Svet

Deset let od potresa, cunamija in jedrske katastrofe na Japonskem

STA

11. mar. 2021 11:16 Osveženo: 11:24 / 11. 3. 2021

Deli na:

Nesreča v Fukušimi leta 2011.

Reuters

Na Japonskem so danes z minuto molka in številnimi spominskimi slovesnostmi obeležili deseto obletnico silovitega potresa in cunamija na severovzhodu države, ki je sprožil najhujšo jedrsko nesrečo po Černobilu. Trojna katastrofa, ki je trajno zaznamovala celotno državo, je zahtevala približno 20.000 življenj.

Izzive, s katerimi se soočajo preživeli, so zaostrile pandemija covida-19 in nove naravne nesreče, vključno z nedavnim močnim potresom v regiji, je na spominski slovesnosti v Tokiu po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal japonski premier Yoshihide Suga. Vendar je Japonska doslej vsako krizo premagala s pogumom in upanjem, je poudaril.

Japonski cesar Naruhito je na slovesnosti v tokijskem narodnem gledališču poudaril, da so "številni prizadeti, kljub temu, da so utrpeli nepredstavljivo škodo, premagali številne stiske, ker so si pomagali".

Z minuto molka so se po vsej državi ob 14.46 po lokalnem času, v trenutku, ko je pred desetimi leti potres z magnitudo 9,0 prizadel severovzhod države, spomnili žrtev trojne katastrofe. Zaradi pandemije covida-19 spominske slovesnosti letos potekajo pred manjšim občinstvom kot prejšnja leta, spremljajo pa jih tudi protesti proti uporabi jedrske energije.

11. marca 2011 je silovit potres sprožil ogromen cunami, ta pa je udaril v jedrsko elektrarno Fukushima 1, kjer je v najhujši jedrski nesreči po Černobilu prišlo do taljenja reaktorjev in uhajanja radioaktivnih snovi. Poškodovani so bili štirje od šestih reaktorjev, eksploziji sta razdejali prvi in tretji reaktor. Desetletje po katastrofi razgradnja elektrarne počasi napreduje, celoten proces pa bo po napovedih trajal še več desetletij.

V preteklem desetletju so oblasti izvedle obsežen program dekontaminacije v prefekturi Fukushima, kjer je domove zapustile vse skupaj 164.865 ljudi.

Obnova regije je, kot je zagotovil Suga, v zadnji fazi, vlada pa si prizadeva, da bi se prebivalci lahko čimprej vrnili na območja, ki jih je prizadela nesreča.

Premier Suga zagotavlja, da Japonska napreduje pri sanaciji območja, vendar kritiki opozarjajo, da je bila dekontaminacija neučinkovita. Ponekod se evakuirani kljub zagotovilom oblasti v strahu pred radioaktivnim sevanjem ne želijo vrniti. Približno 36.000 evakuiranih iz Fukushime je razseljenih po Japonski in se še vedno ne morejo vrniti na svoje domove.