Revija Reporter
Svet

Zannier: Brez široke politične rešitve bomo v Ukrajini še zelo dolgo

STA

6. sep. 2016 5:19 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Generalni sekretar Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) Lamberto Zannier je v pogovoru za STA ob robu Strateškega foruma Bled komentiral dogodke na vzhodu Ukrajine in opozoril, da se bo konflikt vlekel še zelo dolgo, če kmalu ne bo široke politične rešitve. Opozoril je, da opazovalce nenehno ovirajo, zlasti na strani separatistov.

Po poletju, ko je prišlo do ponovne zaostritve spopadov med ukrajinskimi silami in proruskimi separatisti, je zdaj v zadnjih dneh po besedah Zannierja znova prišlo do nekega zmanjšanja napetosti.

"S 1. septembrom smo hoteli doseči prekinitev ognja in v resnici je potem prišlo do zelo malo kršitev. Kot kaže, prekinitev ognja drži. Vendar smo res imeli zelo slabo poletje. To je bilo eno najhujših obdobij po dogovorih iz Minska. Bilo je veliko žrtev, veliko težkega orožja se je vrnilo na fronto. Med žrtvami je bilo veliko civilistov," je opisal.

"Na politični ravni smo imeli nekaj pobud. Seveda bi si želeli, da bi lahko imeli volitve na vzhodu Ukrajine. To je eden naših pomembnih ciljev, da bi lahko položaj vrnili nazaj bližje normalnosti. Vendar še nismo na tej točki," je povedal Zannier.

Pojasnil je, da si Ovse prizadeva tudi za vzpostavitev več območij brez spopadov na razmejitveni črti. "O tem se še pogajamo. Ampak imamo kar nekaj težav, npr. od kje meriti razdaljo za ta območja. razmejitvene črte, ki so bile dogovorjene v Minsku namreč niso nujno iste, kot so v realnosti na terenu, saj je prišlo tudi do sprememb," je povedal.

Opozoril je tudi na veliko število vojaških vaj v Rusiji. "To sicer nima neposrednega vpliva na razvoj dogodkov, vendar posredno dodatno zapleta celotno sliko. Želeli bi si doseči tudi izmenjavo zapornikov. K temu bi rad obe strani tudi pozval," je dejal.

Napovedal je, da bo po udeležbi na BSF odpotoval naprej v Kijev in nato v Kramatorsk na vzhodu Ukrajine, da se na lastne oči prepriča o stanju. "Zelo sem zaskrbljen, saj je spoštovanje mednarodne skupnosti, ki jo predstavljamo, na zelo nizki ravni. Naše opazovalce so v zadnjih tednih in mesecih pogosto nadlegovali in jim grozili," je povedal.

Pojasnil je, da so Ovseju sestrelili več brezpilotnih letal, s katerimi iz zraka nadzorujejo območje in mejo z Rusijo. Odkrili so tudi zelo napredne sisteme za elektronsko motenje teh brezpilotnih letal. Pojasnil je še, da se to večinoma dogaja nad območjem separatistov, nekaj težav pa imajo tudi na ukrajinski strani.

"Nismo torej tako učinkoviti, kot bi lahko bili in kot bi radi bili. Radi bi bolj sistematično dostopali do ukrajinsko-ruske meje. Na vzhodu Ukrajine je namreč še vedno zelo veliko težkega orožja, nekaj tudi zelo naprednega, pa tudi veliko streliva, ki mu ni videti ne konca in ne kraja. Separatisti so očitno deležni nenehne oskrbe. In v takih razmerah je težko predstavljati rešitve," je še dejal generalni sekretar Ovseja.

"Rešitev bo morala biti politična. Priti bo morala od normandijske četverice, od tristranske skupine iz Minska, pa tudi od širše interakcije med Natom, Evropsko unijo, nekaterimi ključnimi akterji na Zahodu in Rusijo. Sicer bomo mi težko dosegli kako rešitev na terenu."

"Naš mandat je sicer zgolj opazovalni, a si prizadevamo tudi za kaj več. Vendar je jasno, da ne bomo mi tisti, ki bi ustavili konflikt. Lahko organiziramo volitve, vendar za to potrebujemo dogovor, kako jih izvesti. In potrebujemo varno okolje za naše opazovalce, da bi bile te volitve v skladu s pravili. A brez širokega političnega razumevanja bomo tam še zelo dolgo," je še dodal.

Zannier sicer ne misli vreči puške v koruzo. Prisotnost mednarodne skupnosti na Vzhodu Ukrajine je po njegovih besedah zelo pomembna. "Ta konflikt je zelo bridek in zavedam se, da je velika nezaupljivost tudi do mednarodne skupnosti. Ampak če nas ne bo tam, bo še precej huje. Tudi zaradi mednarodne prisotnosti se sprti strani vzdržita kakih dejanj, ki se jih sicer ne bi," je še dejal generalni sekretar Ovseja.