Revija Reporter
Svet PLUS

Vzhodna Evropa v primežu med EU in Rusijo

Janja Klasinc
1 698

24. dec. 2024 6:00

Deli na:

Angela Merkel je bila zadnja v EU, ki je uspešno balansirala odnose s Putinom. Današnji evropski politiki pa pozivajo k oboroževanju in grozijo z vojno, še bolj to počne NATO.

Profimedia

December nam skoraj vsak dan prinaša vznemirljive novice z Vzhoda Evrope. S strahom spremljamo morijo v Ukrajini. Potem pa v Romuniji, članici EU, zmaga v prvem krogu predsedniških volitev skrajni desničar, proruski Mister Nobody, ki ga je kitajski tiktok čez noč povzdignil v predsedniškega kandidata. V Moldaviji je evropsko usmerjeni predsednici sicer uspelo premagati proruskega nasprotnika, a bo država ostala brez ruskega plina. Razglasili so izredne razmere.

V Gruziji so pot v EU in Nato tlakovali že z zapisom v svoji ustavi, a nova vlada je sklenila, da bo na leto 2028 odložila vse aktivnosti v zvezi s približevanjem države k EU. Proevropsko predsednico države, ki se ji izteka mandat, so zamenjali z nekdanjim prorusko usmerjenim nogometašem. Ljudje so na ulicah. Povsem jasno je, da je v ozadju vsega Rusija.

V bistvu je bilo to tudi pričakovati. Že dolgo je jasno, in to je Putin poudaril že večkrat, da ne bo dopustil, da bi se na ruskih mejah zasidral NATO. Nikoli ga ni motilo sosedstvo z Evropsko unijo, a zahodne vojaške alianse ne dopušča na svojih mejah. »Nimamo nič proti. Suverena odločitev vsake države je, ali se bo pridružila gospodarskim zavezništvom ali ne,« je že leta 2022 dejal Putin na Mednarodnem gospodarskem forumu v Sankt Peterburgu. Problem je nastal, ko se je danes med Natom in Evropsko unijo vzpostavil skoraj enačaj. Večina članic EU je namreč tudi članic Nata.