Revija Reporter
Svet

Vučić s prepričljivo zmago SNS utrdil oblast

STA

18. mar. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Podpredsednik srbske vlade Aleksandar Vučić je s prepričljivo zmago na predčasnih parlamentarnih volitvah utrdil svojo oblast. Njegova Srbska napredna stranka (SNS) je več kot podvojila število mandatov in bo lahko vladala z absolutno večino. Po preštetih 99,08 odstotka glasov je dobila 48,34 odstotka in 158 poslancev v 250-članskem parlamentu.

Kot navaja avstrijska tiskovna agencija APA, pomeni izid nedeljskih volitev političen potres in prinaša popolno preoblikovanje politične krajine v državi.

Velika zmagovalka volitev je SNS, ki je več kot podvojila število poslancev glede na zadnje volitve maja 2012, ko je dobila 73 poslanskih sedežev. Njeni partnerji v sedanji vladi, socialisti SPS premiera Ivice Dačića, so ohranili število glasov in dobili 13,51-odstotno podporo oziroma 44 mandatov. Vse opozicijske stranke so medtem doživele velik padec podpore, kažejo včeraj objavljeni podatki osrednje volilne komisije po preštetih 99,08 odstotka glasov.

V parlament sta namreč uspeli priti samo Demokratska stranka Dragana Đilasa, ki je dobila 6,04 odstotka glasov (19 sedežev) in pred tedni nastala Nova demokratska stranka (NDS) bivšega predsednika Borisa Tadića, ki je prejela 5,71 odstotka glasov (18 sedežev).

V parlament so prišle samo še tri stranke manjšin, za katere ne velja petodstotni volilni prag. To so Zveza vojvodinskih Madžarov Istvana Pasztorja s šestimi sedeži, muslimanska Stranka demokratske akcije Sandžaka Sulejmana Ugljanina s tremi in Stranka za demokratsko delovanje Rize Halimija z dvema sedežema. Halimi je včeraj izrazil pripravljenost na pogovore o morebitnem sodelovanju svoje stranke v vladi.

Presenetljivo pa so iz parlamenta izpadle stranke, ki so leta usmerjale politično življenje v Srbiji. Med njimi so konservativna nacionalistična Demokratska stranka Srbije (DSS) bivšega premiera Vojislava Koštunice, Liberalna demokratska stranka bivšega podpredsednika vlade Čedomirja Jovanovića in Združene regije Srbije (URS) dolgoletnega finančnega in gospodarskega ministra Mlađana Dinkića, ki je po porazu v nedeljo že sporočil, da se umakne iz politike.

Volilna udeležba je bila nižja od pričakovane - 53-odstotna.

Politični analitik Vladimir Goati je ocenil, da bodo stranke, ki so izpadle iz parlamenta, težko preživele do naslednjih volitev, saj bodo izgubile državno financiranje in donatorje, navaja hrvaška tiskovna agencija Hina.

Mednarodni opazovalci so v prvih ocenah izrazili zadovoljstvo s potekom volitev, izpostavili pa pomanjkanje kritične analize v poročanju medijev med volilno kampanjo ter izrazili zaskrbljenost zaradi pomanjkanja transparentnosti lastništva nad mediji in neodvisnosti medijev, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Srbski predsednik Tomislav Nikolić je včeraj potrdil, da bo Vučiću poveril oblikovanje vlade, kar pa bo lahko storil šele po oblikovanju poslanskih skupin in pogovoru z njimi. Tisti, ki so skupaj z njim v 90. letih prejšnjega stoletja začeli politično kariero, sedaj pa jim je šlo slabo, morajo po njegovi oceni razmisliti, kako je prišlo do tako velike priljubljenosti SNS in ali so pri tem tudi sami sodelovali.

Vučić je na volilno noč napovedal težke reforme in sprejem pomembne zakonodaje še pred poletjem. Obljubil je nadaljevanje približevanja EU in okrepitev prijateljstva z drugimi državami, predvsem Kitajsko in Rusijo. O morebitnih koalicijskih partnerjih ni želel govoriti, dejal je, da je pripravljen na pogovore z vsemi, ker ga "ne zanima forma, ampak vsebina". Napovedal je pogovore z Dačićem, Đilasom in Tadićem, navaja Hina.

Sicer še ni povsem jasno, ali bodo Dačićevi socialisti ostali v vladi, med kampanjo pa je bilo neuradno slišati, da bo Dačić podpredsednik vlade, pristojen za dialog s Prištino, navaja APA.

Podpredsednik SNS in pravosodni minister Nikola Selaković je včeraj spomnil, da je SNS na volitvah dobila absolutno večino za oblikovanje vlade in da ji manjka samo osem glasov za dvotretjinsko večino, ki je potrebna za spremembo ustave. Kot je dodal, lahko SNS sama sestavi vlado, a bo za nekatere spremembe potrebovala širše soglasje in podporo drugih strank.

Analitiki ocenjujejo, da bo Vučić potreboval široko soglasje za spremembo ustave, še posebej, če bodo iz ustave umaknili preambulo, v kateri je Kosovo opredeljeno kot del Srbije, kar bo po nekaterih razlagah pogoj za napredovanje na poti v EU, navaja Hina.

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton je v Bruslju čestitala državljanom Srbije ob volitvah in napovedala svoj skorajšnji obisk. Za Vučića je dejala, da je pomemben del dialoga s Prištino.

Tudi slovenski zunanji minister Karl Erjavec je ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU komentiral volitve v Srbiji. Kot je dejal, je pomembno, da bo šla Srbija naprej proti EU, kar bo Vučič nadaljeval.

Predsednik republike Borut Pahor, ki se je včeraj na Dunaju sešel s kolegoma iz Avstrije in Hrvaške, pa je pozdravil rezultat volitev v Srbiji in ocenil, da so volivci dali podporo odprti politiki do Evropske unije in normalizaciji odnosov s Kosovom, so sporočili iz urada predsednika.

Volilna komisija bo končne uradne izide sporočila najkasneje do 20. marca, ko bo začel teči 30-dnevni rok za oblikovanje parlamenta, ki naj bi se na ustanovni seji sestal 19. aprila. Volilna komisija je sicer ocenila, da okoli 30.000 glasov kosovskih Srbov ne bo vplivalo na osvojene mandate.