Revija Reporter
Svet

Virus že močno tepe kitajsko gospodarstvo: letalske linije so prekinjene, tovarne se zapirajo

STA

30. jan. 2020 6:00

Deli na:

Približno 600 državljanov štirinajstih članic EU čaka na prevoz iz Wuhana, kjer je pred mesecem dni izbruhnil novi koronavirus.

Profimedia

Številne letalske družbe so zaradi novega koronavirusa, ki je na Kitajskem zahteval več kot 130 smrtnih žrtev, odpovedale lete v in iz Kitajske, koncerni pa začasno zapirajo obrate v tej državi. EU je medtem začela evakuacijo državljanov članic povezave iz Wuhana. Na to čaka še približno 600 državljanov 14 članic EU.

Jasno je že, da bo gospodarska škoda za Kitajsko zaradi izbruha koronavirusa 2019-nCoV velika, zlasti na območju mesta Wuhan, od koder se je skrivnostni virus začel širiti.

Številne letalske družbe so odpovedale svoje lete v in iz Kitajske, od britanske družbe British Airways do nemške Lufthanse, francoskega Air France, ameriškega United Airlines in drugih.

Vrata začasno zapirajo tudi nekatera podjetja. Trenutno proizvodnja sicer stoji zaradi praznikov ob novem letu, ki ga Kitajci praznujejo po lunarnem koledarju, a bi morala steči že v začetku februarja. Številna podjetja, med njima tudi avtomobilska proizvajalca Toyota in Honda, bodo zdaj proizvodnjo morda obnovila šele teden dni kasneje.

V največjem svetovnem proizvajalcu avtomobilskih komponent, nemškem Boschu, ki ima na Kitajskem 23 proizvodnih obratov - zaprti bodo do konca praznikov - že opozarjajo, da bi lahko virus prizadel globalno povpraševanje po avtomobilih. Kitajska ima sicer največji trg avtomobilov na svetu, Bosch pa je močno odvisen od nje.

Najhuje bo gospodarstvo gotovo trpelo v Wuhanu, kjer je virus izbruhnil. Tam so odpovedane vožnje s hitrimi vlaki, zaprte so turistične znamenitosti, kinodvorane so prazne. Močno bodo prizadete vse tri omenjene dejavnosti: železnice, turizem in filmska industrija.

V mestu ima poslovalnice okoli 160 japonskih podjetij, skupaj s kitajskimi partnerji tam poteka tudi proizvodnja vozil koncernov, kot sta General Motors in Renault. Wuhan sicer v kitajski bruto domači proizvod (BDP) prispeva okoli 1,6 odstotka.

Škodo bo sicer utrpelo že tako oslabljeno kitajsko gospodarstvo na splošno, med najbolj izpostavljenimi sektorji pa je prav turizem. Med novoletnimi prazniki namreč po državi potujejo številni Kitajci in pri tem potrošijo na milijarde dolarjev. Zdaj bodo številni turisti ostali doma, saj je Peking močno omejil gibanje državljanov.

Poleg tega so številne države začele izvajati evakuacijo svojih državljanov iz Wuhana. V Tokio so že prepeljali prvih 200 Japoncev, ki so jih najprej namestili v bolnišnico v karanteno. Mesto je zapustilo tudi okoli 200 Američanov, ki so bili večinoma zaposleni na ameriškem konzulatu v mestu. Ob prihodu v ZDA bodo morali ostati v izolaciji do dva tedna.

Iz Wuhana naj bi prepeljali tudi okoli 350 državljanov EU. Še okoli 600 pa jih na to čaka. Prihajajo iz Avstrije, Belgije, Bolgarije, Nemčije, Španije, Francije, Finske, Italije, Latvije, Nizozemske, Poljske, Portugalske, Romunije in Velike Britanije, je povedal komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič.

V kratkem je zaradi nevarnosti, ki jo predstavlja virus, pričakovati tudi izredni sestanek ministrov EU za zdravje, je napovedala komisarka za zdravje Stella Kiriakides.

Strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) pa se bodo v četrtek znova odločali, ali bi izbruh novega koronavirusa razglasili za grožnjo svetovnemu javnemu zdravju. Prejšnji teden se za to, najvišjo stopnjo opozorila, ki so jo doslej razglasili petkrat, še niso odločili. A zdaj, ko je prišlo do širjenja virusa iz Kitajske, se je stanje spremenilo, je sporočil generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Doslej je sicer virus zahteval 132 smrtnih žrtev, okuženih pa je okoli 6000 ljudi. V EU je trenutno devet potrjenih primerov tega virusa, po štirje v Franciji in Nemčiji in eden na Finskem.

Tedros je pojasnil, da so se pri večini okuženih razvili "milejši simptomi", pri enem od petih okuženih pa je prišlo do hudega obolenja, vključno s pljučnico in odpovedjo dihal.

Prvi sum okužbe je bil medtem zabeležen tudi v Sloveniji. A na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo suma niso potrdili.

Strokovnjak kitajske komisije za zdravje Zhong Nanshan je ocenil, da bi virus lahko vrhunec dosegel v desetih dneh. Potem ko bo enkrat dosegel vrhunec, ne bo več večjega širjenja, napoveduje znanstvenik, ki je leta 2003 odkril sars. Izbruh sarsa je trajal šest mesecev, pri čemer Zhong ne verjame, da bo tudi izbruh novega koronavirusa trajal toliko časa.

Hongkonški znanstveniki so sicer pred tem na podlagi matematičnih izračunov ocenili, da bo izbruh vrhunec dosegel šele aprila ali maja.

K boju proti virusu naj bi pripomogel tudi dosežek avstralskih znanstvenikov, ki jim je uspelo izolirati vzorec virusa, ki so ga dobili od okuženega bolnika. Odkritje naj bi znanstvenikom pomagalo tudi izdelati test za zgodnje odkrivanje okužbe. Pripomoglo naj bi tudi pri izdelavi učinkovitega poskusnega cepiva.

Za razvoj cepiva si že prizadevajo na Kitajskem. Na pomoč so jim zdaj priskočili tudi ruski epidemiologi, ki so jim kitajski znanstveniki predali genom virusa.