Začela se je preiskava "nezakonitih aktivnosti določenih politikov s ciljem prevzema oblasti", je za AFP dejala tiskovna predstavnica ukrajinske varnostne službe Lada Safonova. Kot je še pojasnila, so preiskavo sprožili v skladu s kazenskim zakonikom, ki za dejanja nasilnega spreminjanja ali strmoglavljenja ustavnega reda predvideva do desetletno zaporno kazen.
Na kijevskih ulicah se je danes kljub nizkim temperaturam ponovno zbralo na desettisoče ljudi, ki nasprotujejo odločitvi oblasti o odpovedi pridružitvenemu sporazumu z EU. Opozicijski voditelji zahtevajo razpustitev vlade, izpustitev priprtih protestnikov in kaznovanje policistov, ki so prejšnji teden poskušali zatreti demonstracije.
Protestniki so po navedbah policije v središču ukrajinske prestolnice prevrnili kip nekdanjega sovjetskega voditelja Vladimirja Iljiča Lenina. "Ljudje v maskah so prevrnili Leninov kip," je za AFP dejala tiskovna predstavnica policije in dodala, da so nepridipravi vihteli zastavo nacionalistične stranke Svoboda.
Na nadaljevanje protestov v Ukrajini se je danes odzval tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, ki je predsednika Janukoviča pozval k dialogu z opozicijo. V telefonskem pogovoru je Barroso poudaril, da je potrebno napetosti v tej nekdanji komunistični državi razrešiti po politični poti, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Evropska komisija je sicer oznanila, da bo visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton v kratkem odpotovala v Kijev, kjer želi pomagati pri iskanju poti iz politične krize, še navaja dpa.
Sto tisoči na ulicah
Na kijevskih ulicah se je danes kljub nizkim temperaturam ponovno zbralo na tisoče ljudi, ki nasprotujejo odločitvi oblasti o odpovedi pridružitvenemu sporazumu z EU. Opozicijo je dodatno razjezil petkov pogovor ukrajinskega in ruskega predsednika Viktorja Janukoviča in Vladimirja Putina o novem strateškem partnerstvu med državama.
Opozicijski voditelji, ki upajo, da se bo današnjih protestov udeležilo kar milijon Ukrajincev, so v soboto sporočili, da se z Janukovičem ne bodo pogovarjali, dokler ne razpusti vlade, izpusti priprtih protestnikov in kaznuje policistov, ki so prejšnji teden poskušali zatreti demonstracije.
"To je ultimat ukrajinskega ljudstva in ne zgolj opozicije," je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP dejal vodja opozicije Arsenij Jacenjuk.
Njegove besede je danes podprl tudi vodja opozicijske stranke Udar in svetovni boksarski prvak Vitalij Kličko, ki je protestnike pozval k mirnim demonstracijam ter k udeležbi v stavkah po vsej državi. "Vsako agresijo bomo smatrali za provokacijo," je dejal.
Po poročanju nemškega Spiegla naj bi Klička želeli podpreti tudi nemška kanclerka Angela Merkel in Evropska ljudska stranka (EPP) s ciljem, da bi postal močan protikandidat Janukoviču na predsedniških volitvah leta 2015. Zadnje javnomnenjske raziskave kažejo, da bi Janukovič v boju s Kličkom za predsedniški položaj izgubil, poroča AFP.
Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa se je v ukrajinski prestolnici danes zbralo več deset tisoč ljudi, medtem ko AFP poroča o okoli 200.000, organizatorji protestov pa o več kot pol milijona demonstrantih.
Protesti v Ukrajini potekajo že več kot dva tedna, odkar je vlada oznanila, da ustavi priprave na podpis pridružitvenega sporazuma z EU. Prejšnjo nedeljo se je na ulicah ukrajinske prestolnice zbralo več kot 100.000 ljudi, kar je bil največji protest po oranžni revoluciji leta 2004. Mnogi protestniki so se spopadli s policisti, številni pa so bili pri tem ranjeni.
Po navebah AFP strokovnjaki medtem opozarjajo, da bi množični protesti proti vladi predsednika Janukoviča lahko negativno vplivali na že sicer izjemno slabe gospodarske razmere v državi in povzročili padec vrednosti ukrajinske valute grivna.
Zaradi strahu pred politično nestabilnostjo se je močno povečalo povpraševanje po tujih valutah, denarne rezerve državne banke pa so se tako konec novembra v primerjavi z mesecem prej znižale za devet odstotkov, še navaja AFP.