Revija Reporter
Svet

V Kijevu še ena napeta noč; Janukovič se noče odpovedati vladi

STA

24. jan. 2014 9:10 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Tudi po pogovorih ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča z opozicijo situacija v Kijevu ostaja napeta - protestnikov dosedanji izkupiček pogajanj še ni prepričal in pripravljajo se na nove proteste. Kljub optimizmu dela opozicije glede iskanja rešitve za krizo, naj namreč Janukovič med drugim ne bi bil dovzeten za pozive k odstopu vlade.

Po štirih urah pogovor med Janukovičem in opozicijskimi voditelji v četrtek zvečer je vodja stranke Domovina Arsenij Jacenjuk ocenil, da je velika možnost, da bodo našli rešitev, ki bi končala prelivanje krvi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Vodja stranke Udar Vitalij Kličko je po drugi strani dejal, da predsednik države ne želi uslišati najpomembnejše zahteve opozicije po odstopu vlade. "Čutim, kako napeto je ozračje. Čutim, kako veliko je upanje," je dejal, a dodal, da bodo rezultati pogovorov protestnike razočarali.

Pri mož stranke Svoboda Oleg Tjanjbokov je bil glede izida pogovorov bolj specifičen in je dejal, da so oblasti obljubile izpustitev aktivistov, ki so jih aretirali med protesti.

Po njegovih besedah je bil podan tudi predlog, da bi med protestniki in varnostnimi silami vzpostavili tamponsko območje. To bi omogočilo, da policija ne bi posredovala proti glavnemu protestniškemu taboru na Trgu neodvisnosti.

Protestnikov dosedanji izkupiček pogovorov še ni zadovoljil in se kljub pozivu Klička in Jacenjuka k miru in potrpežljivosti pripravljajo na nove proteste. V Kijevu so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa utrdili svoje barikade. Nove naj bi postavili tudi na postaji podzemne železnice Kreščatik.

Iz več kot polovice države poleg tega poročajo, da so protestniki zasedli regionalne vladne urade. Po poročanju ruske tiskovne agencije Itar Tass so po zasedbi uradov v mestih Lvov in Rovno protestniki okrog stavb postavili barikade, da bi se ubranili pred morebitnim policijskim posredovanjem.

Po poročanju medijev so protestniki zasedli tudi poslopje ministrstva za kmetijstvo in prehrano v Kijevu.

V zadnjih petih dneh nasilja in spopadov v Kijevu med protivladnimi protestniki in policijo je bilo ranjenih več kot 300 ljudi, pet pa je bilo v sredo tudi ubitih.

Množični protesti v Ukrajini so se začeli že konec novembra, potem ko Janukovič pod pritiskom Rusije ni podpisal pridružitvenega sporazuma z EU. Decembra in v začetku januarja so nato postopoma izgubljali zagon, nato pa so znova s polno silo izbruhnili minulo nedeljo, potem ko je prejšnji teden parlament na sporen način potrdil novo zakonodajo, namenjeno zatrtju protestnega gibanja. Opozicija zahteva njeno razveljavitev.