Revija Reporter
Svet

Ursula von der Leyen še kar ponuja roko skrajni desnici

STA
6 279

25. maj. 2024 15:32 Osveženo: 15:33 / 25. 5. 2024

Deli na:

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen

EPP

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ki se kot vodilna kandidatka Evropske ljudske stranke (EPP) na evropskih volitvah poteguje za nov mandat, vztraja pri možnosti sodelovanja s skrajno desnimi strankami iz Evropskih konservativcev in reformistov (ECR). Po več kritikah jo je pred tem posvaril še nemški kancler Olaf Scholz.

Von der Leyen je že aprila nakazala, da bi bila po junijskih volitvah pripravljena sodelovati s strankami v skupini ECR, v kateri med drugim sedijo Bratje Italije italijanske premierke Giorgie Meloni.

V nedavnem soočenju vodilnih kandidatov v Bruslju je to ponovila, češ da je sodelovanje potrebno, da bi ohranili Evropsko unijo na proevropski poti. Poudarila je, da je v Evropskem svetu z Giorgio Meloni zelo dobro sodelovala, kot tudi z drugimi voditelji.

"Je jasno proevropska, proti (ruskemu predsedniku Vladimirju) Putinu (... ), za vladavino prava, in če to drži, ponujamo sodelovanje," je dejala po poročanju spletnega portala Politico.

Po več kritikah je danes v pogovoru za nemški javni radio Deutschlandfunks branila svojo napoved. "Gre za osvojitev političnih sil, ki so za večino na sredini tako pomembne," je dejala. Po njenem mnenju ne bi smeli gledati na skupine v parlamentu, temveč na posamezne poslance.

"Zame je merilo, da so poslanci, s katerimi želimo sodelovati, katerim bi dali ponudbo, za Evropo, za Ukrajino, torej proti Rusiji, in za pravno državo," je dodala v pogovoru, ki ga povzema nemška tiskovna agencija dpa.

Nemški kancler Olaf Scholz iz vrst socialdemokratov (SPD) je v četrtek svojo rojakinjo, ki sicer pripada nemškim krščanskim demokratom (CDU), posredno posvaril pred sklepanjem zavezništev s skrajno desnico.

Kot je dejal, ga skrbi "nedvoumnost nekaterih nedavnih političnih izjav", njegovo stališče pa da je jasno. Ko bo oblikovana naslednja Evropska komisija, mora ta sloneti na tradicionalnih strankah, vse drugo bi bilo napaka za prihodnost Evrope, je ocenil na novinarski konferenci.

Glede na ankete se sicer skrajni desnici na bližajočih volitvah obeta okrepitev podpore, kljub temu pa naj bi doslej največje štiri politične skupine - poleg EPP še socialisti in demokrati (S&D), liberalci (Renew) in Zeleni - imele večino.