Mock je kot tedanji avstrijski zunanji minister igral pomembno vlogo pri osamosvajanju Slovenije in bil skupaj z nemškim kolegom Hans-Dietrichom Genscherjem vztrajen zagovornik njene samostojnosti. Med drugim je pred leti poudaril, da bi morali Slovenijo in Hrvaško priznati že veliko prej.
Leta 1992 je prejel zlati častni znak svobode Republike Slovenije za zasluge in prispevek pri vzpostavljanju, razvijanju in krepitvi mednarodnih odnosov, ki prispevajo k mednarodnemu priznanju in uveljavljanju Slovenije.
Z vidika Avstrije pa je Mock pomembno prispeval k članstvu države v EU.
Znan je tudi kot minister, ki je skupaj z madžarskim kolegom Gyulo Hornom 27. junija 1989 pri Sopronu simbolno prerezal "železno zaveso" iz bodeče žice. Ta je mejo med državama označevala od leta 1966 in bila fizična ter ideološka meja med Vzhodom in Zahodom.
Mock, ki se je rodil 10. junija 1934 v Spodnji Avstriji, je po študiju prava na Dunaju izobraževanje nadaljeval v Bologni in Bruslju, kjer je študiral mednarodno pravo.
V svoji politični karieri je opravljal vrsto funkcij. Med letoma 1961 in 1966 je tedanjemu kanclerju Josefu Klausu svetoval glede zadev, povezanih s Evropsko gospodarsko skupnostjo, EFTA in OECD. Leta 1966 je postal sekretar v Klausovem kabinetu, med letoma 1969 in 1970 pa je bil najmlajši minister za šolstvo v zgodovini Avstrije.
Minister za zunanje zadeve je bil med letoma 1987 in 1995, podkanclersko funkcijo pa je opravljal med letoma 1987 in 1989.
Že v času, ko je bil dejaven v politiki, je trpel za Parkinsonovo boleznijo, zaradi česar se je v zadnjih letih umaknil iz javnosti. 50 let je bil poročen z Edith Mock, s katero pa nista imela otrok.
Iz Avstrije se ob smrti enega najbolj priljubljenih politikov že vrstijo odzivi. Avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen ga je označil za očeta članstva v EU in velikega Evropejca. Dejal je še, da je bil politik, ki si je prizadeval za konsenz in se osredotočal na stvari, ki so ljudem skupne, namesto na tiste, ki jih delijo.
Vodja ÖVP, avstrijski zunanji minister Sebastian Kurz, pa je izrazil globoko pretresenost in poudaril, da je z njim Avstrija izgubila zelo odgovornega človeka.
Bližja sodelavca in poznavalca Mocka Helmut Wohnaut in Martin Eichtinger sta izdala o Mocku biografsko delo z naslovom Alois Mock. Politik piše zgodovino (Mohorjeva Celovec, 316 strani, € 9,90).