Revija Reporter
Svet

Trump pomilostil ameriške plačance, ki so v Bagdadu leta 2007 ubili 14 civilistov

STA

23. dec. 2020 8:15 Osveženo: 8:24 / 23. 12. 2020

Deli na:

Ameriški predsednik Donald Trump.

Reuters

Ameriški predsednik Donald Trump je v torek izrekel pomilostitev za zločine na zvezni ravni 15 osebam, med njimi nekaterim, ki jih je zajela preiskava ruskega vpletanja v ameriške volitve leta 2016, ter trem nekdanjim republikanskim kongresnikom, obsojenim za finančni kriminal.

Trump je pomilostil nekdanjega zunanjepolitičnega svetovalca svoje kampanje leta 2016 Georgea Papadopoulosa, ki je leta 2017 priznal laganje agentom FBI glede stikov z Rusi. Po priznanju je bil sicer obsojen le na 14 dni zapora.

Iz ruske zgodbe je Trump pomilostil tudi Nizozemca Alexa van der Zwaana, ki je poročen s hčerko ruskega milijarderja Germana Khana. Nizozemec je bil obsojen na 30 dni zapora in 20.000 dolarjev denarne kazni zaradi laganja o stikih z osebami iz Trumpove kampanje.

"Pomilostitve popravljajo krivice, ki jih je Muellerjeva ekipa povzročila velikemu številu ljudi," je izjavila tiskovna predstavnica Bele hiše Kayleigh McEnany. Mislila je na preiskavo posebnega tožilca Roberta Muellerja, ki je potrdila rusko vpletanje v Trumpovo korist, ne pa tudi sodelovanja Trumpove kampanje z Rusi.

Pomilostil je tudi nekdanjega kongresnika iz Kalifornije Duncana Hunterja, ki je denar iz sredstev za kampanjo porabljal za lastno korist, ter nekdanjega newyorškega kongresnika Chrisa Collinsa, ki je leta 2016 kot prvi kongresnik podprl Trumpovo kampanjo. Collins je sinu posredoval prepovedano notranjo informacijo o farmacevtskemu podjetju in potem med preiskavo o tem lagal.

Nekdanji teksaški kongresnik Steve Stockman je poneverjal dobrodelna sredstva in je bil obsojen na deset let zapora, od česar je odsedel več kot dve leti. Še vedno mora vrniti milijon dolarjev nakradenega.

Med pomiloščenimi so tudi štirje plačanci razvpitega zasebnega varnostnega podjetja Blackwater, ki so leta 2007 med spremljanjem konvoja v Bagdadu s strojnicami in granatami udarili po neoboroženih civilistih. Pred sodiščem so se zagovarjali, da so le odgovorili na napad iraških vstajnikov, a med ubitimi ni bilo niti enega oboroženega borca, ena od žrtev pa je bil tudi devetleten otrok.

Trump je bil doslej v primerjavi s predhodniki zelo skop s pomilostitvami, vendar ima še čas do 20. januarja, ko bo moral sestopiti z oblasti. Pred torkom je pomilostil le 28 oseb in znižal kazni 16 osebam.

George Bush starejši je ob koncu svojega edinega mandata pomilostil skupaj 74 oseb, Bill Clinton je pomilostil 140 ljudi, George Bush mlajši 189, Barack Obama pa 212, pri čemer je znižal kazni skupaj kar 1700 osebam.

Trump je v torek pomilostil med drugim še finančnega prevaranta Michaela Milkena, medijskega magnata Conrada Blacka, nekdanjega svetovalca podpredsednika ZDA Dicka Cheneyja Lewisa Scooterja Libbyja, konservativnega intelektualca Dinesha D'Souzo, ki je poneverjal sredstva za politično kampanjo, nekdanjega policijskega komisarja New Yorka Bernarda Kerika, ki je utajil davke, ter nekdanjega šerifa v Arizoni Joeja Arpaija, ki je bil obsojen zaradi zaničevanja sodišča.

Pred tem je doslej pomilostil svojega nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost Michaela Flynna in znižal kazen republikanskemu svetovalcu Rogerju Stonu kot tudi nekdanjemu guvernerju Illinoisa Rodu Blagojevichu.

Avgusta je po posredovanju televizijske zvezde Kim Kardashian pomilostil Alice Marie Johnson, ki je bila obsojena zaradi preprodaje mamil. Zdaj pa je znižal kazen še Chrystal Munoz, ki je bila v zaporu skupaj z Johnsonovo po obsodbi zaradi preprodaje marihuane.

Posmrtno je pomilostil temnopoltega boksarja Jacka Johnsona, ki je bil na začetku 20. stoletja obsojen, ker je potoval preko državnih meja v spremstvu bele ženske. Pomilostil je tudi borko za volilne pravice žensk Susan B. Anthony.