Revija Reporter
Svet

Teroristični napad v Parizu spremenil podobo Francije v ZDA

STA

9. jan. 2015 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ko so se ZDA leta 2003 pripravljale na vojno proti Iraku, je francoska opozicija tej vojni izzvala veliko ogorčenje med republikanskimi politiki v ZDA. Po sredinem terorističnem napadu na satirični tednik Charlie Hebdo v Parizu pa je zdaj tudi z druge strani Atlantika slišati le izraze podpore in pohval na račun najstarejše zaveznice ZDA.

Ker je Francija v Varnostnem svetu ZN nasprotovala resoluciji za avtorizacijo uporabe sile proti režimu Sadama Huseina v Iraku, je prihajalo do odmevnih simboličnih izrazov jeze, kot je bilo zlivanje francoskega vina v kanalizacijo, metanje francoskega sira v smeti in preimenovanja francoskega krompirčka v kongresni menzi v krompirček svobode.

"Amerika danes stoji Franciji trdno ob strani," je v sredo izjavil predsednik odbora za oborožene sile v predstavniškem domu republikanec Mac Thornberry iz Teksasa. "Napad na Francijo je napad na vse nas," je sporočil eden najbolj konservativnih republikancev senator Ted Cruz iz Teksasa. Vodja senatne večine Mitch McConnell pa je izjavil, da bodo ZDA na vse možne načine pomagale Franciji, da odgovori na napad, kot se ji zdi ustrezno.

Demokratski predsedniški kandidat John Kerry je leta 2004 izgubil volitve tudi zaradi tega, ker ga je druga stran "obtožila", da govori francosko in je videti kot Francoz. Občutek izdaje zaradi Iraka je bil še vedno močan, čeprav se je javno mnenje že začelo obračati proti vojni.

Kerry je sicer po napadu na uredništvo Charlie Hebdo izrazil sožalje in podporo v Francoščini. "Pobiti novinarji so mučeniki svobode," je dejal in tokrat mu ni nihče zameril oziroma se ni nihče norčeval iz jezika, v katerem je govoril.