Revija Reporter
Svet

Obama je kritike dogovora z Iranom izenačil z zagovorniki vojne proti Iraku

STA

6. avg. 2015 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ameriški predsednik Barack Obama je včeraj v govoru na Ameriški univerzi v Washingtonu snel rokavice in nasprotnike jedrskega dogovora z Iranom izenačil s tistimi, ki so ZDA potisnili v vojno z Irakom leta 2003. Vojna v Iraku je bila sicer kasneje eden od glavnih razlogov, da je Obama leta 2008 slavil na predsedniških volitvah.

"Izbira, s katero se soočamo, je izbira med diplomacijo in neke vrste vojno. Morda ne jutri, morda ne čez tri mesece, a kmalu," je povedal Obama v kar uro dolgem govoru, v katerem je ponovil, da preostanek sveta dogovor podpira.

Z izjemo Izraela, katerega premier Benjamin Netanjahu je glavni nasprotnik dogovora s Teheranom. Kot je dejal Obama, sicer ne dvomi v Netanjahujevo iskreno zaskrbljenost glede dogovora, a obenem meni, da se izraelski premier moti. Kot vedno je Obama sicer tudi tokrat izrazil vso podporo ZDA izraelski varnosti.

Intenzivna kampanja republikancev, države Izrael in judovskega lobija je začela javno mnenje v ZDA obračati proti sporazumu, ki v zameno za odpravo sankcij proti Iranu uvaja mednarodne inšpekcije iranskega jedrskega programa.

Republikanci, ki imajo v kongresu večino, bodo septembra dogovor zavrnili, Obama pa računa na demokrate, da mu bodo zagotovili dovolj glasov, da bo obveljal njegov veto na zavrnitev. A intenzivna kampanja nasprotnikov dogovora je začela vplivati tudi na nekatere demokrate.

Predsednik je očitno uvidel, da prepričevanje s strani predstavnikov administracije, strokovnjakov in tudi vodje Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Jukija Amana, ki je na obisku v Washingtonu, ne zadostuje.

Iz rokava je tako potegnil karto, s katero je leta 2008 porazil Hillary Clinton in druge demokrate v boju za predsedniško nominacijo stranke. Za svoj govor si je simbolično izbral Ameriško univerzo, kjer je predsednik John F. Kennedy v 60. letih prejšnjega stoletja zagovarjal diplomacijo med ZDA in Sovjetsko zvezo, ki je nato rodila sporazum o prepovedi jedrskih poskusov.

Američanom je položil na dušo, da gre pri dogovoru z Iranom za enega najpomembnejših sporazumov v zgodovini, ki pomeni mejo med mirom in vojno. Iraška vojna je danes v ZDA izjemno nepriljubljena in Obama računa, da si Američani nikakor ne želijo še ene podobne z Iranom.

Vojne pa si po predsednikovih besedah ne želijo niti Iranci - pa čeprav pripadniki trde politike na ulicah vzklikajo "smrt Ameriki". "Prav ti so tisti, ki jim status quo najbolj ustreza," je poudaril Obama in dodal, da ti zagovarjajo ista stališča kot republikanci v kongresu.

Obamov govor pričakovano republikancev ni ganil. Senator John McCain iz Arizone in njegov prijatelj, predsedniški kandidat senator Lindsey Graham iz Južne Karoline sta že sporočila, da skuša Obama le odvrniti pozornost s svojih propadlih politik.

Republikanski senatorji, ki so se udeležili srečanja z Amanom v Washingtonu, so prav tako povedali, da jih ta ni prepričal. Senator Bob Corker iz Tennesseeja je dejal, da so sedaj kvečjemu še bolj zaskrbljeni.

Trafika24 Logo

Privoščite si nemoteno branje

Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.

Prijava

Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se