Bogovič je že na včerajšnji razpravi podprl direktivo. Med drugim je dejal, da v direktivi pravici do svobode govora na internetu in zaščite avtorske vsebine nista izključujoči, ampak da se je našel kompromis.
Po glasovanju je Bogovič zavrnil nekatere očitke direktive. Po njegovih besedah bodo iz nje na primer izvzeti startupi prva tri leta in majhna podjetja. Glede spornih filtrov pa je pojasnil, da imajo velike spletne platforme dovolj finančnih sredstev in tudi znanja, da bodo lahko vpeljale potrebne primerne programske novosti.
Za STA je Vajgl pojasnil, da je tehtnem premisleku ocenil, da bi odlaganje sistemske ureditve tega področja lahko prineslo več škode, kot sprejetje zakonodaje s pomanjkljivostmi, ki se jih lahko popravi.
Proti zakonodaji je bila med drugim Tanja Fajon (S&D/SD), ki je v izjavi za javnost ocenila, da je včeraj žalosten dan za svobodo interneta. Izrazila je tudi nezadovoljstvo, da v parlamentu niso glasovali o dopolnilih k členom, ki so naleteli na največ kritike. "Odprli so prosto pot k bogatenju že bogatih. Spregledali so državljane," je še zapisala.
Direktive ni podprl niti Igor Šoltes (Zeleni), ki je podobno kot Fajonova izrazil nezadovoljstvo, da se ni glasovalo o dopolnilih. Kot je ocenil na razpravi po glasovanju, predstavlja direktiva resno grožnjo, da bo zadušila ustvarjalnost, ki jo Evropa potrebuje.
"Zelo slabo za demokracijo," je dodal kasneje. Opozoril je, da sprejeta direktiva ni zmaga za avtorje, ampak tiste, ki že sedaj živijo dobro od njihovega dela.
Proti so včeraj glasovali še vsi trije poslanci iz vrst SDS - Patricija Šulin, Romana Tomc in Milan Zver. V njihovi politični skupini Evropski ljudski stranki (EPP) so sicer večinsko podprl direktivo.
Med drugim je Tomčeva na Twitterju zapisala, da je zaščita avtorskih pravic nujna, a brez tveganja omejitve svobode interneta. Tudi Zver je opozoril, da direktiva predstavlja tveganje za svobodno uporabo interneta. Takšnemu stališču pa se pridružuje tudi Šulinova.
Evropski poslanci so včeraj na glasovanju na plenarnem zasedanju v Strasbourgu s 348 glasovi za in 274 proti podprli direktivo o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu.
Direktiva je del reforme avtorskega prava v EU, ki bi bila prilagojena digitalni dobi, v kateri glavni dostop do ustvarjalnega dela in novinarskih člankov predstavljajo ponudniki, ki omogočajo pretakanje glasbe s spleta, platforme z videom na zahtevo, agregatorji novic in plaftorme, ki uporabnikom spleta omogočajo nalaganje vsebin.
Tako so o razvpiti direktivi glasovali slovenski evroposlanci
27. mar. 2019 6:00
Večina slovenskih evropskih poslancev je včeraj na plenarnem zasedanju v Strasbourgu glasovalo proti direktivi o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Podprli so jo Lojze Peterle (EPP/NSi), Franc Bogovič (EPP/SLS) in Ivo Vajgl (Alde/DeSUS).
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke