V britanskem think tanku sicer menijo, da izid volitev z vidika možnosti izstopa Britanije iz EU, znanega tudi kot brexit, ne pomeni bistvenih sprememb, zlasti ne na slabše.
Pri tem izpostavljajo, da bi vlada pod vodstvom laburistov verjetno povzročila negativen premik v stališču konservativcev do EU.
Poudarjajo tudi, da je londonski župan Boris Johnson, sicer bivši novinar in bruseljski dopisnik, ki bi v primeru slabega rezultata konservativcev na volitvah lahko nasledil Camerona kot vodjo torijcev, pred volitvami nakazal, da bi podprl brexit v primeru, če EU ne bi imela posluha za britanske zahteve.
Na vprašanje, kaj torej izid volitev pomeni za odnos EU in Velike Britanije, v Open Europe odgovarjajo, da Cameron ponuja izjemno priložnost EU, ki trpi zaradi rastočega populističnega evroskepticizma po vsej celini.
Zahvaljujoč Cameronu bodo voditelji EU po njihovih navedbah zdaj prisiljeni premisliti o spremembah, ki bodo EU preobrazile nazaj v tisto, za kar je bila izvorno namenjena - v okvir za spodbujanje trgovine in prostovoljnega sodelovanja, ne pa da je centralizirana varuška, ki regulira in posega v domačo porabo.
"Kdor bo ignoriral britanske predloge, ima lahko nekega dne opravka z zahtevami vodje francoske Nacionalne fronte Marine Le Pen," so še opozorili v Open Europe.
Vnovična zmaga britanskega premierja Davida Camerona na četrtkovih volitvah sproža niz vprašanj o odnosih med EU in Otokom, saj je Cameron leta 2013 v primeru zmage napovedal referendum o članstvu Britanije v EU.
Bruseljski analitiki sicer kljub temu v glavnem ocenjujejo, da je nevarnost brexita zdaj manjša, saj je Cameron, ki izstopa Otoka iz EU načelno ne podpira, z dobrim rezultatom na volitvah okrepil položaj znotraj svoje stranke, kar mu daje več manevrskega prostora.
Vendar pa vsi opozarjajo, da čakajo Britanijo in EU težka pogajanja o reformi EU, o kateri se želi Cameron dogovoriti z evropskimi partnerji pred referendumom.
Kaj točno bo zahteval, za zdaj ni znano. Doslej je izpostavljal problem socialnega turizma, omenja pa se tudi možnost, da bo zahteval spremembo pogodbe EU za zaščito pravic nečlanic območja evra.