"Zahtevali smo, da (zagotovilo) britanske oblasti objavijo pred nedeljskim vrhom EU," je včeraj v Bruslju dejal španski državni sekretar za evropske zadeve Luis Marco Aguiriano Nalda. Španski premier Sanchez se ne bo odločil o udeležbi na vrhu, na katerem naj bi evropski voditelji podprli osnutek ločitvenega sporazuma z Združenim kraljestvom in sprejeli politično izjavo o prihodnjih odnosih, dokler ne bo videl zagotovila, je povedal.
Sanchez je nato danes s Kube sporočil, da brez dogovora o Gibraltarju v nedeljo "zelo verjetno" ne bo vrha EU. "Zagotovila še ne zadoščajo, torej bo Španija ohranila veto na sporazum o brexitu," je dejal na novinarski konferenci v Havani, kjer je na uradnem obisku. "Če ne bo dogovora o Gibraltarju, je jasno, kaj se bo zgodilo, da se Evropski svet zelo verjetno ne bo sestal," je dejal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Na včerajšnjem srečanju šerp, svetovalcev voditeljev za evropske zadeve, sicer niso rešili vprašanja Gibraltarja, ki ostaja edino odprto vprašanje, je po poročanju AFP povedal eden od diplomatskih virov v Bruslju.
Španija je v zadnjih dneh večkrat zagrozila, da v nedeljo ne bo podprla dogovora o brexitu, če ne bodo imeli pravice do veta pri opredeljevanju prihodnjih odnosov z Gibraltarjem. Aguiriano Nalda je povedal, da se s tem strinja ostalih 26 članic EU in tudi Evropska komisija. Prav tako se strinja Velika Britanija, a želi Madrid pisno zagotovilo.
Britanska premierka Theresa May je medtem ponovila svoje stališče o britanski suverenosti nad Gibraltarjem. "Zelo smo jasni, da ko se kot Združeno kraljestvo pogajamo o teh zadevah, to počnemo v imenu celotnega Združenega kraljestva, vključno z Gibraltarjem," je povedala v pogovoru za britanski BBC.
V njenem uradu pa so že pred tem povedali, da izstopnega dogovora ne bodo ponovno odpirali. "Pri določanju prihodnjih odnosov bomo sodelovali z vladama Gibraltarja in Španije," so poudarili.
Po ustavi iz leta 2006 se sicer to britansko čezmorsko ozemlje na jugu Iberskega polotoka samoupravlja, za nekatera področja, kot so zunanje zadeve, pa je pristojna britanska vlada. Suverenost nad ozemljem zahteva tudi Španija, a so prebivalci špansko suverenost zavrnili na referendumih leta 1967 in 2002. Prav tako je bila zavrnjena ideja o deljeni suverenosti.
Mayeva medtem ni želela povedati, ali bo odstopila ali ne, če bo britanski parlament zavrnil izstopni dogovor in politično izjavo o prihodnjih odnosih. "Tu ne gre zame. (...) Osredotočena sem na to, da zagotovimo ta dogovor," je poudarila. "Če dogovor ne bo sprejet, se bomo vrnili na začetek. Končali bomo še z večjo razdeljenostjo in negotovostjo," je zatrdila.
Španski premier Sanchez: Brez dogovora o Gibraltarju bo Španija ohranila veto na sporazum o brexitu
24. nov. 2018 6:00
Španija je Veliko Britanijo pozvala k pisnemu zagotovilu, da bo Madrid imel veto na dogovor o prihodnjih odnosih med EU in Gibraltarjem. Španski premier Pedro Sanchez je ob tem opozoril, da brez dogovora o Gibraltarju v nedeljo "zelo verjetno" ne bo vrha EU.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke