Revija Reporter
Svet

Brexit: poslanci so že tretjič zavrnili izstopni sporazum Mayjeve

STA

29. mar. 2019 15:56 Osveženo: 18:57 / 29. 3. 2019

Deli na:

Britanski parlament bo še tretjič glasoval o ločitvenem sporazumu.

Reuters

Tudi v tretjem poskusu, prav na dan, ko bi se po prvotnih načrtih moral zgoditi brexit, britanski parlament ni podprl ločitvenega dogovora, ki ga je z EU sklenila premierka Theresa May. Če London ne bo zaprosil za daljšo preložitev brexita, bo Združeno kraljestvo EU brez dogovora zapustilo 12. aprila.

Za sporazum je danes glasovalo 286 poslancev, 344 pa jih je bilo proti. Proti sporazumu je glasovalo 34 poslancev premierkinih konservativcev, člani severnoirske stranke DUP, ki sicer zagotavlja večino vladi, in večina laburistov, poroča BBC. Pet laburističnih poslancev ter štirje neodvisni poslanci so dogovor podprli.

Premierka Mayeva je po glasovanju izrazila obžalovanje, da so poslanci zavrnili sporazum. "Združeno kraljestvo naj bi zdaj izstopilo 12. aprila - čez samo 14 dni," je dejala.

Vodja laburistov Jeremy Corbyn pa je poudaril, da je parlament že tretjič zavrnil dogovor, ki ga je z EU sklenila premierka. Vprašal jo je, ali zdaj končno sprejema dejstvo, da poslanci ne podpirajo njenega sporazuma. "Dogovor se mora spremeniti. In če premierka tega ne more sprejeti, mora iti, izvesti pa je treba splošne volitve," je še poudaril.

Mayeva je sicer skušala poslance prepričati v podporo dogovoru tudi z obljubo, da bo po potrditvi sporazuma zapustila premierski položaj. S to obljubo je prepričala nekaj vplivnih konservativnih poslancev, a ne dovolj.

Današnji rezultat glasovanja pomeni, da bo London zamudil rok, ki ga je postavila EU za preložitev brexita na 22. maj, s čimer bi imelo Združeno kraljestvo več časa za priprave na urejen brexit. Rok se namreč izteče drevi ob 23. uri.

Zdaj mora Mayeva uniji do 12. aprila poslati prošnjo za daljšo preložitev brexita ali pa se bo ta dan zgodil brexit brez dogovora.

Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je takoj po tretji zavrnitvi ločitvenega sporazuma v britanskem parlamentu za 10. april sklical izredni vrh EU o brexitu. Tusk sicer po navedbah virov pri EU pričakuje, da bo Združeno kraljestvo nakazalo pot naprej pred 10. aprilom, tako da bo imel Evropski svet dovolj časa za preučitev njegovih namer.

V Evropski komisiji pa so izpostavili, da je brexit brez dogovora opolnoči 12. aprila sedaj verjeten scenarij. "12. april je sedaj novi 29. marec," je tvitnil generalni sekretar Evropske komisije Martin Selmayr.

EU je povsem pripravljena na brexit brez dogovora, saj se na to pripravlja od decembra 2017, so še poudarili v komisiji ter opozorili, da koristi izstopnega sporazuma, vključno s prehodnim obdobjem, v primeru brexita brez dogovora ne bodo veljale.

Vrh EU je minuli teden po dolgih preigravanjih dosegel dogovor o dveh scenarijih. Če bi britanski parlament ta teden potrdil ločitveni sporazum, bi se brexit preložil do 22. maja. V primeru, da potrditve ni, kar se je danes zgodilo, pa mora torej Združeno kraljestvo do 12. aprila nakazati nadaljnje korake v preučitev Evropskemu svetu.

Mayeva je danes poudarila, da bo ob dejstvu, da je britanski parlament jasno izrazil voljo, da ne pride do brexita brez dogovora, treba zdaj najti alternativno pot naprej. Ob tem je opozorila, da bo to "skoraj zagotovo" pomenilo izvedbo evropskih volitev na Otoku konec maja.

V EU bodo namreč od 23. do 26. maja volitve, na katerih britanski volivci v primeru brexita seveda ne bi več sodelovali.

V ponedeljek naj bi britanski poslanci znova glasovali o alternativnih možnostih glede brexita. Na prvem glasovanju v sredo sicer nobena od njih ni dobila večine. Še največ podpore sta dobila predloga o drugem referendumu o brexitu ter o carinski uniji.

Današnje glasovanje formalno gledano ni bilo tretje glasovanje o dogovoru z EU, saj ni vključevalo glasovanja o politični izjavi o prihodnjih odnosih, ki je del dogovora z unijo o izstopu. Poslanci so glasovali le o pravno zavezujočem izstopnem sporazumu, ki določa pogoje izstopa in prehodno obdobje, vključno s spornim irskim varovalom.

Spodnji dom britanskega parlamenta je konec lanskega leta sklenjeni dogovor z EU prvič zavrnil 15. januarja, drugič pa 12. marca. Januarja je sporazum zavrnilo kar 432 poslancev, sredi marca pa 391.