Ovadbe proti Jiangu, nekdanjemu premieru Li Pengu in še trem kitajskim funkcionarjem so vložile tibetanske skupine za človekove pravice. Očitajo jim, da so odgovorni za "genocid, zločine proti človečnosti, mučenje in terorizem" v Tibetu v 80. in 90. letih prejšnjega stoletja.
Špansko nacionalno sodišče je nalog za prijetje izdalo v skladu z doktrino o univerzalni jurisdikciji, ki sodiščem omogoča sprožitev postopkov v primerih zlorab človekovih pravic, ki so se zgodile v drugih državah. Nalog je sodišče izdalo, ker je eden od tožnikov, tibetanski izgnanec Thubten Wangchen, španski državljan in ker kitajske oblasti očitkov same niso preiskale.
Nacionalno sodišče je odločilo, da obstaja sum, da so ovadeni sodelovali v domnevnih zločinih glede na "politično in vojaško odgovornost", ki so jo takrat nosili. Na podlagi tega je bila po navedbah sodišča "potrebna izdaja mednarodnega pripornega naloga" za teh pet osumljencev.
Špansko nacionalno sodišče sicer preiskuje tudi očitke o represiji v Tibetu proti nekdanjemu kitajskemu predsedniku Hu Jintau, ki je bil na položaju letošnjega marca.
Španija zaradi genocida v Tibetu zahteva aretacijo nekdanjega kitajskega predsednika
20. nov. 2013 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
Špansko sodišče je včeraj izdalo mednarodni priporni nalog za nekdanjega kitajskega predsednika Jiang Zemina na podlagi ovadbe, ki so jo proti njemu vložili tibetanski aktivisti. Ti mu očitajo, da so kitajske varnostne sile v času njegove vladavine v Tibetu zagrešile genocid, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke