Revija Reporter
Svet

So Bagdadija tujim obveščevalcem izdali džihadistični rivali?

STA

28. okt. 2019 17:08 Osveženo: 17:09 / 28. 10. 2019

Deli na:

Abu Bakr al Bagdadi

YouTube

Nekatere arabske države so danes pozdravile smrt voditelja skrajne skupine Islamska država Abuja Bakra al Bagdadija. Savdska Arabija, Egipt in Jordanija so izpostavile tudi njegovo preganjanje s strani ZDA. Podobno so ocenili tudi v Moskvi, kjer so iz Kremlja sporočili, da gre za pomemben prispevek predsednika ZDA Donalda Trumpa.

Bagdadi je umrl med operacijo ameriške vojske na severozahodu Sirije. Novico o njegovi smrti je v nedeljo sporočil Trump. Danes je napovedal, da naj bi kmalu objavili dele videoposnetka, ki prikazuje dramatično akcijo ameriške vojske, v kateri je bil ubit Bagdadi.

Ruska vojska je sicer predhodno izrazila dvom v Trumpove nedeljske navedbe o Bagdadijevi smrti.

Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je danes dejal, da če se bodo navedbe o Bagdadijevi smrti dejansko potrdile, lahko "na splošno govorimo o velikem prispevku ameriškega predsednika v boju proti mednarodnemu terorizmu", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Savdska Arabija, Egipt in Jordanija, ki so zaveznice ZDA, so poleg tega v odzivu na Bagdadijevo smrt napovedale nadaljevanje boja proti terorizmu ob boku ZDA, da bi "uničili skrajne skupine", poroča nemška tiskovna agencija dpa. Savdska Arabije je ob tem izpostavila, da je Bagdadi izkrivil dejansko podobo islama v svetu.

Odzvala se je tudi turška vlada, ki je sporočila, da je sodelovala z ZDA v zvezi z operacijo, v kateri je bil ubit Bagdadi. Tiskovni predstavnik turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana Ibrahim Kalin je potrdil, da je potekala "intenzivna diplomacija" med dvema Natovima zaveznicama.

"Naše vojaške in obveščevalne enote so bile v stiku z ameriškimi kolegi in so sodelovale pri koordinaciji," je še dejal. Turški zunanji minister Mevlüt Cavusoglu je dejal, da sta si Turčija in ZDA izmenjale informacije in ideje. "Turčija in ZDA sta sodelovali pri nevtralizaciji Bagdadija," je še izjavil.

Reuters na spletni strani ekskluzivno poroča, da naj bi iraški obveščevalci v dolgotrajnem lovu na Bagdadija preboj dosegli februarja lani, ko naj bi jim eden od glavnih svetovalcev voditelja Islamske države (IS) Ismael al Etavi predal informacije o tem, kako se je Bagdadi uspel izogniti prijetju.

"Etavi nam je posredoval dragocene informacije, ki so skupini iraških varnostnih agencij omogočile, da je vstavila manjkajoče koščke v sestavljanko o Bagdadijevem gibanju in krajih, ki jih je uporabljal za skrivanje," je razkril eden od predstavnikov iraških varnostnih sil. Za Reuters je še dejal, da je Etavi posredoval podrobnosti o petih moških, vključno z njim samim, ter o tem, s kom vse se je Bagdadi sestajal v Siriji in različnih lokacijah, ki jih je uporabljal.

Etavi se je teroristični mreži Al Kaida pridružil leta 2006, ameriška vojska pa ga je aretirala leta 2008 in zaprla za štiri leta. Bagdadi je kasneje Etavija zadolžil za stike s poveljniki IS. Leta 2017, ko je IS doživljala velike vojaške poraze, je Etavi skupaj s svojo sirsko soprogo pobegnil v Sirijo.

Drugi preboj so obveščevalci dosegli v začetku leta, ko so pripadniki ameriške, turške in iraške vojske v skupni operaciji ujeli več vodilnih predstavnikov IS, vključno s štirimi Iračani in Sircem.

"Posredovali so nam vse lokacije, kjer vse so se v Siriji srečevali z Bagdadijem in v koordinaciji z ameriško obveščevalno agencijo Cia smo se odločili, da na območje pošljemo več virov. Sredi letošnjega leta nam je uspelo, da smo Idlib določili kot območje, kjer se je Bagdadi skupaj z družino in tremi tesnimi sodelavci gibal med posameznimi vasmi," je še razkril iraški obveščevalec.

Informanti v Siriji so nato na tržnici v Idlibu opazili Iračana in ga na fotografiji prepoznali kot Etavija. Obveščevalci so mu sledili vse do hiše, kjer je bival Bagdadi. "Podrobnosti smo posredovali Cii in ta je uporabila satelite in drone za nadzor lokacije v zadnjih petih mesecih," je še dejal obveščevalec.

Reuters ob tem še poroča, da Bagdadija niso iskali samo tuji obveščevalci. Iskala ga je tudi skupina Hajat Tahrir al Šam, ki je nastala leta 2017 z združitvijo več skupin, med njimi Fronte al Nusra, in je prevladovala na območju Idliba. Fronta al Nusra in IS sta bili v vojni v Siriji na nasprotnih bregovih in sta se tudi medsebojno zapletle v krvave spopade.

Fronta al Nusra, ki jo je ustanovil Abu Mohamed al Džulani, je bila podružnica Al Kaide v Siriji, dokler se leta 2016 ni ločila od nje. Skupini Hajat Tahrir al Šam naj bi nedavno prav tako uspelo ujeti še enega Bagdadijevih svetovalcev, Abuja Sulejmana al Halidija, enega od treh moških, ki so sedeli ob Bagdadiju v njegovem zadnjem video sporočilu. Tudi prijetje Halida naj bi bilo ključno pri iskanju Bagdadija. Prav tako obstajajo domneve, da je skupina Hajat Tahrir al Šam tujim obveščevalcem posredovala lastne informacije, še poroča Reuters.