V predsednikovi uradni delegaciji bo tudi direktor ustanove ITF Tomaž Lovrenčič. Pahor bo obisk izkoristil tudi za ogled nekaterih tekem slovenskih športnikov na zimskih olimpijskih igrah.
To bo prvi uradni obisk kakega predsednika slovenske države v Južni Koreji.
Pahor se bo v okviru uradnega obiska 19. in 20. februarja v Seulu poleg z gostiteljem, predsednikom Moonom, srečal tudi s predsednikom parlamenta Chung Sye-kyunom in ministrico za zunanje zadeve Kang Kyung-wha. 17. in 18. februarja se bo predsednik republike tudi udeležil letošnjih zimskih olimpijskih iger v Pjongčangu.
Med obiskom olimpijade si bo predsednik republike ogledal nekatere tekme, v katerih sodelujejo slovenski športniki in športnice ter obiskal olimpijsko vas. Udeležba Pahorja na zimskih olimpijskih igrah v Pjongčangu pomeni podporo slovenskim zimskim športom in slovenskim "odličnim športnicam in športnikom ob njihovih izjemnih uspehih", so še napovedali v uradu predsednika republike.
Do prvega uradnega obiska slovenskega predsednika v Južni Koreji po navedbah omenjenega urada prihaja v pomembnem času, ko Slovenija in Južna Koreja obeležujeta 25. obletnico diplomatskih odnosov.
Politično sodelovanje med državama se sicer krepi tako v dvostranskem kot multilateralnem pogledu. Obisk na predsedniški ravni bo zagotovo dodatna spodbuda za nadgradnjo gospodarskega sodelovanja, trgovine in investicij, kjer obstaja še veliko neizkoriščenega potenciala. Pahorjev obisk v Južni Koreji je namenjen nadaljnji krepitvi političnih in gospodarskih odnosov med državama, predvsem z namenom iskanja možnosti za povečanje gospodarskega sodelovanja in izmenjavi stališč o ključnih aktualnih mednarodnopolitičnih temah, so še sporočili iz urada predsednika republike.
Ob tem so tudi napovedali, da bodo poglavitne teme dvostranskih pogovorov krepitev dvostranskega in multilateralnega političnega sodelovanja, pregled gospodarskega sodelovanja in predstavitev gospodarskih načrtov vlade ter možnosti, ki so v Sloveniji na voljo južnokorejskim partnerjem in vlagateljem. Pogovori bodo namenjeni tudi pregledu sodelovanja v Svetu Združenih narodov za človekove pravice, ki mu Slovenija letos predseduje, in v okviru ITF - ustanove za krepitev človekove varnosti ter v okviru Strateškega foruma Bled, na katerega je letos vabljena zunanja ministrica Kang.
Južna Koreja se po metodologiji Svetovnega ekonomskega foruma uvršča med 25 najkonkurenčnejših gospodarstev sveta ter velja za 15. največje svetovno gospodarstvo po bruto domačem proizvodu (BDP) oziroma 12. po kupni moči.
Med Slovenijo in Južno Korejo sta na gospodarskem področju sklenjena konvencija o izogibanju dvojnega obdavčevanja in preprečevanju davčnih utaj v zvezi z davki od dohodka iz leta 2005 in sporazum o gospodarskem sodelovanju iz leta 2015. Leta 2016 je obseg dvostranske blagovne menjave znašal 336,9 milijona evra. Izvoz je znašal 52,9 milijona evra in se je v primerjavi z enakim obdobjem leto prej povečal za 21 odstotkov, uvoz pa je dosegel vrednost 284 milijonov evrov in se je v primerjavi z enakim obdobjem leto prej, ko je znašal 323,5 milijona evrov, zmanjšal za 12,2 odstotka.
V prvih desetih mesecih lanskega leta je obseg blagovne menjave med državama znašal 351 milijonov evrov in se je v primerjavi z enakim obdobjem lani povečal za 25 odstotkov in to predvsem po zaslugi izvoza, ki je bil vreden 98,56 milijona evra, kar predstavlja rast za 123,4 odstotka.
Na področju turizma, ene ključnih gospodarskih panog v Sloveniji, Slovenija beleži rast obiska korejskih turistov; lani jih je Slovenijo obiskalo okoli 134.000. Velik potencial predstavlja področje transporta in logistike, predvsem z Luko Koper. Ta predstavlja najkrajšo in najučinkovitejšo povezavo Vzhodne Azije s Srednjo Evropo. Slovenija je zaradi spodbudne gospodarske slike in investicijskega okolja zelo zanimiva partnerka za nova korejska neposredna vlaganja, še poudarjajo v Ljubljani.
Južna Koreja je tudi pomembna donatorka ITF - ustanove za krepitev človekove varnosti, ki jo je z namenom zagotavljanja pomoči in krepitve varnosti ter obnove in razvoja držav, ki so jih prizadeli oboroženi spopadi, pred dvajsetimi leti ustanovila slovenska vlada. ITF ostaja zaupanja vreden partner Južne Koreje v projektih na Zahodnem Balkanu, Bližnjem Vzhodu in v Srednji Aziji ter je pripravljena sodelovanje v skladu s korejskimi željami še razširiti.
Državi sodelujeta tudi na področju izobraževanja, kjer smo priča številnim univerzitetnim izmenjavam in programom t.i. dvojne diplome. Na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani je odprta Vzhodnoazijska raziskovalna knjižnica (EARL), kjer je poseben kotiček namenjen tudi Južni Koreji.
Pahor gre v Južno Korejo navijat za naše športnike na OI
30. jan. 2018 6:00
Predsednik Republike Borut Pahor bo sredi februarja na uradnem obisku v Južni Koreji, kjer ga bo gostil južnokorejski predsednik Moon Jae-in.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke