Dodal je, da je Slovenija odprta tudi za druge oblike pomoči. Tako naj bi razmišljali tudi o morebitni napotitvi skupine zdravnikov v Nepal. "Prilagajali se bomo situaciji," je dejal predsednik slovenske vlade.
Kot so po seji vlade sporočili iz urada vlade za komuniciranje, je vlada sredstva za Nepal namenila iz tekoče proračunske rezerve. Slovenija bo omenjena finančna sredstva namenila Skladu Združenih narodov za otroke (Unicef).
Po podatkih generalnega direktorata Evropske komisije za humanitarno pomoč in civilno zaščito je bilo v bližini potresa porušenih kar 80 odstotkov stavb in prizadetih okoli sedem milijonov ljudi. Po navedbah Unicefa so med najbolj prizadetimi v potresu prav otroci. Okoli 2,8 milijona otrok bo trpelo za posledicami potresa, pri čemer okoli 940.000 tisoč otrok - od tega 100.000 pod petim letom starosti - potrebuje takojšnjo humanitarno pomoč v obliki hrane in vode, zdravil in sanitetnega materiala. Unicef sicer predstavlja vodilno humanitarno organizacijo na terenu, je še zapisal Ukom.
Nepal je v soboto prizadel potres z magnitudo 7,8, ki je po dosedanjih podatkih zahteval več kot 5000 smrtnih žrtev. V času potresa je bilo v državi tudi približno 60 Slovencev, od katerih jih je nekaj že zapustilo Nepal.