Prva točka obtožnice ji lahko prinese največ pet let zapora, druga največ deset let zapora. Niso je obtožili vohunstva, kar bi bilo precej bolj resno. Njen odvetnik Robert Driscoll zagotavlja, da Butina, ki mora danes ponovno pred sodišče, ni agentka ruske vlade. Sodnica je v ponedeljek zavrnila plačilo varščine, zaradi česar je Butina morala ostati v zaporu.
Soustanoviteljica ruske organizacije Pravica do nošenja orožja je v ZDA na American University naredila magisterij iz mednarodnih odnosov, zadnja leta pa se je gibala v krogih ameriških orožarskih zvez in organizacij, spremljala Donalda Trumpa med predsedniško kampanjo in po njegovi zmagi dobila dostop do Bele hiše. Lani se je tam udeležila molitvenega zajtrka.
Obtožnica velike porote navaja, da je delovala po naročilu in navodilih uradnika ruskih oblasti. Šlo naj bi za namestnika centralne banke Rusije Aleksandra Toršina, s katerim sta skupaj obiskovala dogodke orožarskega lobija NRA. Ta lobi je odločen podpornik Trumpa, ki je sam velik zagovornik orožja.
Obtožnica tudi navaja, da je Butina sodelovala z dvema ameriškima državljanoma, ki nista imenovana in se je skušala vriniti v orožarske organizacije, ki prav tako niso imenovane. S svojimi dejavnostmi naj bi skušala vplivati na ameriško politiko, česar kot tujka ne bi smela, še posebej, če se ni prijavila.
Butina je imela v Sibiriji trgovino s pohištvom, potem pa je dobila službo v Moskvi pri Toršinu, ki je glede na poročanje Washington Posta dosmrtni član NRA. Skupaj z njim je v Rusiji ustanovila skupino za pravico posameznikov do orožja, od leta 2013 pa sta začela navezovati stike z ameriškimi orožarskimi lobiji.
Vodstvo NRA sta gostila v Moskvi, leta 2014 pa sta bila na več dogodkih NRA po ZDA. Med potovanji po ZDA je imela Butina stike s člani kampanje predsedniškega kandidata republikancev Donalda Trumpa. Junija 2015, ko je Trump naznanil kampanjo, je napisala kolumno v reviji National Interest in izrazila mnenje, da morajo Američani izvoliti republikanca, če želijo boljše odnose z Rusijo.
Malce kasneje je prišla na Trumpovo srečanje z volivci in ga vprašala, kakšne namene ima glede odnosov z Rusijo. Trump je odgovoril, da pozna Putina in se z njim dobro razume. Leta 2016 je bila na konvenciji NRA, kjer si je republikanski operativec Paul Erickson prizadeval, da Toršinu uredi sestanek s Trumpom. Toršina je predstavljal kot osebnega odposlanca predsednika Vladimirja Putina, vendar mu je uspelo dobiti le srečanje s Trumpom mlajšim.
Butina je bila ena od Rusov, ki so v Washingtonu na predsednikovi zabavi nazdravljali Trumpovi inavguraciji, ohranila je dobre stike z NRA in Belo hišo. Glede na obtožnico je ohranila tudi stike z nalogodajalci v Moskvi. Obtožnica pravi, da je vzpostavljala stranski kanal med predstavniki ruske vlade, ameriškimi politiki in orožarskimi lobiji.
Posebni preiskovalec ruskega vpletanja v ameriške volitve Robert Mueller je pred dnevi objavil obtožnico proti 12 agentom ruske vojaške obveščevalne agencije GRU, ki so vodili kampanjo hekerskih vdorov v demokratske računalnike pred volitvami. Putin je v ponedeljek na vrhu s Trumpom ponovno zanikal vpletanje v ameriške volitve 2016, čeprav je dejal, da si je želel Trumpove zmage. Trump je povedal, da mu verjame, ko zanika vpletanje.
Ruski agentki Butini v ZDA grozi do 15 let zapora
18. jul. 2018 10:00 Osveženo: 10:04 / 18. 7. 2018
Zvezna velika porota v Washingtonu je v torek proti 29-letni Rusinji Mariji Butini potrdila še dodatno točko obtožnice, zaradi česar jih sedaj grozi do 15 let zapora. V ZDA so jo aretirali pred dnevi in obtožili, da je neregistrirana lobistka, v torek so ji dodali obtožnico, da je delovala kot agentka ruske vlade.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke