sekolar, mizna krožna žaga Svet24.si

Zaradi nove omrežnine gospodarstvo na okope, ...

traktor Svet24.si

Tatvina traktorja - pozor, pomagajte najti tatu

robert fico Necenzurirano

Slovaški atentat in Slovenija: nasilje se vedno ...

jure bracko evita hanzic zvezdana lubej mediaspeed Reporter.si

Pravnomočno poražena NKBM: šlo je za tipično ...

viola Ekipa24.si

Diverzantska akcija: Viole v Ljubljani napadle ...

skrito-v-raju Njena.si

Skrito v raju: Renato šokiral z maščevanjem

gabriela anamaria goltes Ekipa24.si

Dončićeva Anamaria spet 'topi srca'! Srček in ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Rusija mora Nizozemski zaradi zasežene Greenpeacove ladje plačati odškodnino

Deli na:
Rusija mora Nizozemski zaradi zasežene Greenpeacove ladje plačati odškodnino

Foto: Reuters

Rusija mora Nizozemski plačati odškodnino zaradi ladje okoljevarstvene organizacije Greenpeace, ki so jo ruske oblasti leta 2013, med protestom proti črpanju nafte na Arktiki, zasegle, je danes sporočilo Stalno arbitražno sodišče (PCA) v Haagu. Višina odškodnine bo še določena.

Kot je razsodilo mednarodno sodišče, je Nizozemska upravičena do "odškodnine z obrestmi zaradi materialne škode, ki so jo utrpeli ladja Arctic Sunrise" in tisti, ki so bili na njenem krovu.

Ruske varnostne sile so ladjo zasegle septembra 2013, obenem pa aretirale 30 aktivistov Greenpeaca, ki so protestirali na območju naftne ploščadi ruskega Gazproma. Aktiviste so sprva obtožili piratstva, nakar so obtožbe spremenili v huliganstvo. Priprti so bili dva meseca, nato so jim odredili varščino, dokončno pa so državo lahko zapustili decembra 2013, po amnestiji.

Ladjo, ki je plula pod nizozemsko zastavo, je Rusija vrnila lani.

Nizozemska je tako zaradi zasega ladje kot priprtja posadke sprožila postopek na arbitražnem sodišču v Haagu. Sodišče, h katerega ustanovnima konvencijama je pristopila tudi Rusija, je pozvala, naj razsodi, da je Rusija kršila mednarodne pomorske konvencije ter da ni spoštovala odločitve mednarodnega sodišča za pomorsko pravo v Hamburgu, ki je Rusiji novembra 2013 odredilo takojšno vrnitev ladje in posadke.

Rusija se ni udeležila niti obravnave primera v Hamburgu niti ni sodelovala v arbitražnem postopku pred PCA. Kot je ob odločitvi sodišča za pomorsko pravo jeseni 2013 pojasnjevala Moskva, je Rusija leta 1997 konvencijo Združenih narodov o pomorskem pravu ratificirala le delno in ob tem poudarila, da ne bo priznala nobene odločitve, ki bi omejevala nacionalno suverenost.

Kot pojasnjuje francoska tiskovna agencija AFP, so odločitve PCA zavezujoče.