Predvsem visoka brezposelnost in izseljevanje sta tisti težavi, ki sta najbolj prizadela irsko družbo, je dejal premier in opozoril, da se kljub izhodu države iz programa pomoči "naša življenja ne bodo spremenila nazaj čez noč". "Toda to daje močan signal, da se država bori in da so Irci močnejši kot kdajkoli," je dejal Kenny v televizijskem nagovoru, kot poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Irska je v nedeljo kot prva ranljiva evrska država izstopila iz programa finančne pomoči Evropske unije in Mednarodnega denarnega sklada, za katero je zaprosila leta 2010, potem ko je svetovna finančna kriza leta 2008 močno prizadela irski nepremičninski trg, banke in trg dela. Z izhodom iz tega programa pa je zdaj prosta vseh omejitev, vezanih na mednarodno pomoč.
Rešilni paket je bil vreden 85 milijard evrov, v zameno pa je morala država pristati na stroge varčevalne ukrepe. Irska je izvedla obsežne strukturne reforme, dosegla fiskalne cilje in spodbudila zaposlovanje. Med članicami območja evra, ki so zaprosile za finančno pomoč, velja za najbolj vzorno.
Država, ki ima po izvedenih reformah manj bank - poleg tega pa so te manjše -, trenutno na sekundarnem obvezniškem trgu beleži nižje obresti. Zahtevan donos na irske državne desetletne obveznice je 3,5-odstoten, potem ko je bil v času najhujših težav 14,5-odstoten.
Brezposelnost je bila septembra 12,9-odstotna, kar predstavlja najnižjo raven po letu 2009, rast irskega bruto domačega proizvoda pa naj bi bila prihodnje leto 1,8-odstotna.
Poleg Irske so finančno pomoč prejeli še Ciper, Grčija in Portugalska. Španija je medtem vključena v poseben program pomoči za sanacijo bank.