Revija Reporter
Svet

Preiskava o smrti Litvinenka se bo začela prihodnje leto

STA

21. sep. 2012 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Preiskava o smrti nekdanjega ruskega agenta Aleksandra Litvinenka se bo, če bo le mogoče, začela prihodnje leto in se bo verjetno osredotočila na vprašanje, ali so bile v smrt kakor koli vpletene tudi ruske oblasti, je na včerajšnjem predhodnem zaslišanju v Londonu povedal sodnik Robert Owen.

V Veliki Britaniji preiskavo o vzrokih smrti opravijo vedno, ko nekdo umre nenadoma ali v sumljivih okoliščinah, pojasnjuje ameriška tiskovna agencija AP. S to preiskavo ponavadi ne ugotavljajo kazenske odgovornosti, tokrat pa se sodnik očitno nagiba v drugo smer.

Kot je glede tega še dejal danes, bi v primeru, da bi preiskava potrdila vpletenost ruske države v smrt Litvinenka, šlo za "dejanje s strani države sponzoriranega jedrskega terorizma na ulicah Londona". Izpostavil je tudi, da je obžalovanja vredno, da v skoraj šestih letih od smrti še niso izvedli preiskave, piše AP.

Litvinenko, nekdanji agent ruske KGB, kasneje pa kritik Kremlja z azilom na Otoku, je umrl novembra 2006 v bolnišnici v Londonu zaradi zastrupitve z redkim radioaktivnim izotopom polonijem 210. Na smrtni postelji je dejal, da za njegovo zastrupitvijo stoji sam ruski predsednik Vladimir Putin.

Litvinenkova smrt je močno zaostrila odnose med Veliko Britanijo in Rusijo. Britanski tožilci so umor pripisali dvema Rusoma, agentoma KGB Aleksandru Lugovoju in Dmitriju Kovtunu, s katerima se je Litvinenko srečal in pil čaj, malo preden je zbolel. A ruska stran dvojice vse doslej ni želela izročiti. Lugovoj je bil medtem celo izvoljen za poslanca.

Rusija je včeraj izrazila pričakovanje, da bo britanska preiskava razkrila resnico o smrti Litvinenka, hkrati pa je zatrdila, da je glavni osumljenec dokazal svojo nedolžnost na detektorju laži. "Pričakujemo, da bo preiskava ponudila celovito sliko tega, kar se je zgodilo, in osvetlila vsa dejstva, ki so potrebna za razkritje resnice," je izjavil tiskovni predstavnik ruskega zunanjega ministrstva Aleksander Lukaševič.

Lugovoj pa je včeraj izjavil, da ne verjame v poštenost britanske preiskave, ker ni dobil dostopa do preiskovalnega gradiva. "Leto dni smo čakali na sodišče. Obljubili so nam, da bodo odprli dokumente. Nič takega se ni zgodilo," je zatrdil.