Revija Reporter
Svet

Predsedniške ambicije republikanskega guvernerja obtičale v zastoju na mostu

STA

10. jan. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Politične ambicije republikanskega guvernerja New Jerseyja Chrisa Christieja so v sredo z razkritjem elektronskih sporočil njegovih političnih sodelavcev o namernem blokiranju dostopa do enega najbolj prometnih mostov v ZDA zaradi političnega maščevanja doživele hud udarec. Christie se je opravičil, vendar vztraja pri zanikanju krivde.

Na dan je prišlo, da so njegovi ljudje lani septembra organizirali zaprtje dveh od treh cestnih pasov za dostop do mostu George Washington, ki povezuje mesto New York s Fort Leejem v New Jerseyju. Šlo je za maščevanje demokratskemu županu Fort Leeja Marku Sokolichu, ker ni hotel podpreti Christieja za drugi guvernerski mandat.

Škandal sicer vre vse od lanske jeseni in državni kongres New Jerseyja vodi preiskavo. Christie je do srede zanikal, da bi bile obtožbe resnične oziroma, da bi sploh kaj vedel o tem, v sredo pa je prišlo na dan elektronsko sporočilo namestnice vodje njegovega kabineta Bridget Anne Kelly nekdanjemu direktorju za velike projekte pri podjetju Port Authority (PA) Davidu Wildsteinu.

"Čas je za prometne težave v Fort Leeju," je avgusta lani pisala Kellyjeva Wildsteinu, ki je odgovoril: "Sprejeto". Septembra je uradnikom na mostu v Fort Leeju ukazal zapreti dva cestna pasova. Promet čez most že tako ali tako poteka po polžje, štiri dni v septembru pa se je skoraj povsem zaustavil in to v času začetka šole.

Ko je podrejeni v PA Wildsteinu izrazil obžalovanje zaradi otrok, ki so obtičali v prometu, je ta odgovoril, da ni problema, ker gre za otroke demokratskih volivcev. Župan Sokolich je več dni zaman terjal odgovor od PA, zakaj so pasovi zaprti, Wildstein pa mu je na koncu odgovoril, da je prišlo do napake zaradi prometne študije.

Sokolich je za ameriško televizijo MSNBC dejal, da si Wildstein, ki ga je zaničljivo imenoval za "malega Srba", čeprav je hrvaškega izvora, zasluži brco v rit. Prometni zamaški so tudi onemogočili normalno delo reševalcem, zaradi česar je umrla 91-letna ženska, onemogočeno je bilo iskanje pogrešanega otroka, ljudje pa so bili v avtomobilih okrog mostu po štiri ure dlje kot ponavadi.

Wildstein je s položaja v PA, kamor ga je skupaj s še 50 političnimi nameščenci imenoval srednješolski prijatelj Christie, odstopil lani decembra brez priznanja krivde. Christie se je med zaslišanjem v državnem kongresu norčeval iz vprašanj in sarkastično dejal: "Da, seveda. Sam sem prenašal cestne zapore pred mostom."

V teh dneh pa je trditve nekoliko spremenil. Sprejel je odgovornost, napovedal obisk Sokolicha, se opravičil vsem prizadetim in napovedal ukrepe. Takoj je odpustil Kellyjevo, vendar obenem vztrajal pri tem, da ni vedel nič o tem, ker so mu podrejeni lagali, ko jih je lani jeseni spraševal o škandalu.

S tem težav ne bo konec. Začela se bo preiskava zveznega pravosodnega ministrstva, poleg preiskave državnega kongresa, ki že poteka in bi lahko v prihodnjih tednih privlekla na dan še kakšne druge obremenilne komunikacije med njegovimi podrejenimi.

New Jersey je spet predmet posmeha celotnih ZDA, ki se norčujejo iz guvernerja zaradi vladanja v slogu Tonyja Soprana iz znane mafijske nadaljevanke. Newyorški Daily News je na naslovnici o Christijevih predsedniških ambicijah napisal: "Fat Chance Chris". To pomeni, da nima možnosti, naslov pa obenem vsebuje norčevanje iz Christijeve prekomerne telesne teže.

Navdušeni so tako demokrati kot konservativni republikanci. Demokratom je nevaren, ker velja za zmernega republikanca, ki je sposoben pritegniti neodvisne in tudi demokratske volivce. O tem priča njegova gladka zmaga lani novembra na volitvah za guvernerja in izidi hipotetičnih anket, ki mu napovedujejo tesen boj z morebitno demokratsko kandidatko Hillary Clinton.

Maščevanje Sokolichu je bilo povsem nepotrebno, kajti demokratska kandidatka Barbara Buono ni imela nobenih možnosti za zmago. "Vidimo to, kar smo že vedeli. Ko mu nekdo nasprotuje, se mu Christie maščuje. Če ga kdo kaj vpraša, se iz njega dela norca in ga nesramno zaničuje," je sporočila predsednica nacionalnega odbora Demokratske stranke Debbie Wasserman Schultz.

Christie je bil doslej pri volivcih priljubljen zaradi političnega sloga brez dlake na jeziku, obenem pa so ga zaradi tega kritizirali, da je nasilen in nesramen do ljudi, ki mislijo drugače. Konservativnim republikancem je šel na živce, ker je bil preveč zmeren in pripravljen na sodelovanje z demokrati.

To se je videlo pred predsedniškimi volitvami leta 2012, ko se je kazal v javnosti skupaj s predsednikom Barackom Obamo, od katerega je dobil zvezno pomoč za obnovo po orkanu Sandy. Sodelavci republikanskega predsedniškega kandidata Mitta Romneyja so še danes prepričani, da Obama brez Christieja ne bi osvojil drugega mandata.