atene saharski pesek Svet24.si

Atene je pogoltnila oranžna meglica saharske ...

medved, rjavi medved Svet24.si

Ministrstvo sledilo stroki: Letos bodo odstrelili ...

1711036296-dsc9299-01-1711036248215 Necenzurirano

Afera Dars: poslanca NSi na policiji preverjala, ...

cernivceva 6a PL Reporter.si

Milijon in pol evrov vredne hiše gradbenega ...

620-24-reli1 Ekipa24.si

Grozljivka na reliju! Vsaj sedem mrtvih, 21 ...

Simon Vadnjal Revija Stop

Znani obrazi so zelo okoljsko ozaveščeni

pogacar Ekipa24.si

Kocine pokonci... Poglejte, komu je Pogačar ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Poljska sredi afere o vladnem vohunjenju za predstavniki opozicije

Deli na:
Poljska sredi afere o vladnem vohunjenju za predstavniki opozicije

Fotografija je simbolična. - Foto: Profimedia

Poljsko v zadnjem času pretresajo razkritja, da je poljska vlada za predstavniki opozicije vohunila z opremo Pegasus. Vodja opozicije Donald Tusk je to označil za največjo krizo demokracije na Poljskem od konca komunizma. Premier Mateusz Morawiecki medtem trdi, da gre za lažne novice.

Kanadski inštitut Citizen Lab, ki se ukvarja s kibernetsko varnostjo, je pretekli teden razkril, da so za več predstavniki opozicije na Poljskem vohunili z opremo izraelskega podjetja NSO Pegasus.

Med žrtvami naj bi bil senator iz vrst opozicijske stranke Državljanska platforma Krzysztof Brejza, ki je leta 2019 koordiniral predvolilno kampanjo stranke. Njegov mobilni telefon so v času volitev večkrat okužili z vohunsko programsko opremo, navaja inštitut po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Sledili pa naj bi še odvetniku Romanu Giertychu, ki je sodeloval v več sodnih primerih proti vladajoči stranki Zakon in pravičnost (PiS), ter tožilki Ewi Wrzosek, ki nasprotuje vladnim reformam poljskega pravosodja.

"Njihova življenja so zelo pozorno spremljali - to je bilo zelo invazivno," je v sredo za AFP dejal sodelavec Citizen Laba John Scott-Railton.

Vodja Državljanske platforme Donald Tusk je dejal, da se kaj takšnega v zgodovini Poljske še ni zgodilo. "To je največja, najgloblja kriza demokracije od leta 1989," je poudaril. Ob tem je zahteval parlamentarno preiskavo o uporabi Pegasusa.



Tiskovni predstavnik poljske vlade Piotr Mueller je dejal, da ne vidi razlogov za to, da bi parlamentarna komisija prevzela naloge tožilstva in sodišč.

Poljski premier Morawiecki pa je navedbe označil za "lažne novice". Poudaril je, da ni dokazov, da bi dejansko prišlo do vohunjenja. Če bi to potrdili, pa bi se lahko izkazalo, da je šlo za delo tujih obveščevalnih služb, navaja AFP.

Pametni mobilni telefoni, na katere naložijo programsko opremo Pegasus, postanejo neke vrste žepne sledilne naprave. Uporabnik lahko bere sporočila lastnika telefona, pregleduje njegove fotografije, spremlja njegovo lokacijo in celo prižge videokamero, ne da bi lastnik to vedel.

Oprema, ki jo proizvaja izraelsko podjetje NSO Group, se je sicer poleti znašla v središču mednarodnega škandala, v okviru katerega so svetovni mediji odkrili, da so vlade po svetu Pegasus uporabljale za vohunjenje za aktivisti, novinarji, odvetniki in politiki.

Scott-Railton iz kanadskega inštituta Citizen Lab je medtem v pogovoru za AFP opozoril, da so razkritja vohunjenja na Poljskem verjetno "zgolj vrh ledene gore" in da prihaja še več odkritij.