Revija Reporter
Svet

Podpredsednik ZDA Mike Pence se je javno cepil

STA

19. dec. 2020 7:56 Osveženo: 7:58 / 19. 12. 2020

Deli na:

Podpredsednik ZDA Mike Pence se je včeraj kar v televizijskem prenosu javno cepil proti novemu koronavirusu, da bi tako prepričal še vedno precej skeptično javnost v varnost tovrstne zaščite pred covidom-19. Pence je cepivo označil za medicinski čudež, ki bo sčasoma obrzdal pandemijo.

Pence, doslej najvišji ameriški politični predstavnik, ki se je dal cepiti, je nato v vojaški bolnišnici Walter Reed izjavil, da ni čutil ničesar. Kasneje je dodal, da je upanje na poti in da Američani lahko zaupajo v cepivo. "Imamo eno cepivo, v naslednjih urah bomo imeli dve varni cepivi," je dejal Pence, s čimer je mislil na cepivo podjetja Moderna, ki mu bo zvezna uprava za hrano in zdravila (FDA) vsak trenutek izdala odobritev za izredno uporabo cepiva.

V ZDA že teden dni potekajo cepljenja s cepivom podjetij Pfizer in BioNTech, večjih težav pa ni. Bila sta le dva osamljena primera negativnih alergičnih reakcij, vendar brez posledic. Za zdaj cepijo le zdravstvene delavce, naslednji bodo na vrsti oskrbovanci domov za ostarele, vmes pa bodo potekala javna cepljenja visokih državnih uradnikov in drugih znanih osebnosti, ker ankete kažejo, da kar skoraj polovica Američanov cepljenju ne zaupa.

Prihodnji teden se bo tako dal cepiti novoizvoljeni predsednik ZDA Joe Biden. Podobno so napovedali tudi nekdanji predsedniki ZDA. Cepljenje sta napovedala vodja senatne večine republikanec Mitch McConnell in predsednica predstavniškega doma kongresa demokratka Nancy Pelosi in tako naprej. S Penceom se je cepila tudi njegova soproga Karen, od visokih predstavnikov vlade pa javno na primer generalni kirurg ZDA Jerome Adams.

Le predsednik ZDA Donald Trump v tem procesu, za katerega si sicer prilašča vse zasluge, ne sodeluje. Ni jasno kdaj ali če sploh se bo cepil. S koronavirusom se je že okužil in je s pomočjo vrhunske zdravstvene oskrbe premagal covid-19 še pred volitvami.

Na Twitterju se ukvarja le še s ponavljanjem neutemeljenih trditev o volilnih prevarah, s katerimi upravičuje volilni poraz. Preseneča sicer dejstvo, da si ne prilašča bolj zaslug za uspešen razvoj cepiva oziroma cepiv le leto dni po izbruhu pandemije.

Trumpovo javno cepljenje bi bilo koristno, saj velik del njegovih podpornikov sploh ne verjame v obstoj pandemije, dokler ne zbolijo ali umrejo. Močan del Trumpove volilne baze so tudi dvomljivci v cepljenja na splošno in Trump jim doslej še ni jemal poguma pri tem nevarnem prepričanju.

Po podatkih univerze Johns Hopkins se je doslej s koronavirusom okužilo več kot 7,5 milijona Američanov, za covidom-19 pa jih je umrlo več kot 311.000. Okužbe in smrti zadnje tedne zelo naraščajo in podirajo rekorde. Direktor Nacionalnega inštituta za zdravje Anthony Fauci je dejal, da bi morali cepiti več kot 75 odstotkov prebivalstva ZDA, da bi dosegli t.i. čredno imunost in tako omejili pandemijo.