Revija Reporter
Svet

Papež zagnal sinodo o novi evangelizaciji

STA

7. okt. 2012 15:45 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Papež Benedikt XVI. je danes s slovesno mašo na Trgu sv. Petra v Vatikanu odprl sinodo o novi evangelizaciji. Sinodo, na kateri bodo udeleženci iskali izhod iz krize krščanskih vrednot, je papež sklical ob 50. obletnici drugega vatikanskega koncila (1962-65), poročajo tuje tiskovne agencije.

Papež je ob začetku sinode poudaril, da je bil drugi vatikanski koncil vseobsegajoč izraz duhovnega in pastoralnega dinamizma 20. stoletja, obletnico koncila pa bodo obeležili v četrtek, ko se bo uradno pričelo tudi "leto vere", v katerem bo Katoliška cerkev še posebej odločno pozivala k potrebi po povratku h krščanskim vrednotam.

Ob začetku nove sinode je papež poudaril, da morata biti osnovna gradnika nove evangelizacije "zakonska zveza in družina" in opozoril, da kriza vere in kriza zakonske zveze očitno hodita z roko v roki.

Zakonska zveza je po besedah Benedikta XVI. "sama po sebi evangelij, dobra novica za sodoben svet", družina pa "mala Cerkev". Papež je s tem ženske - tako verne kot ne - pozval k temu, da postanejo akterke nove evangelizacije.

Ob začetku otvoritvenih slovesnosti je papež razglasil tudi dva nova cerkvena učitelja, teologa in glasnika evangelija, sv. Janeza Avilskega (1499-1569) iz Španije in sv. Hildegardo de Bingna (1098-1179) iz Nemčije - četrto cerkveno učiteljico po Katarini Sienski, Terezi Avilski in Terezi iz Lisiuxa.

Cerkveni učitelj je naziv, ki ga podeljujejo svetim, ki so z izjemnim duhovnim življenjem in učenjem občutno vplivali na teologijo in cerkveno doktrino. Podeljujejo ga izjemno redko, vedno posmrtno in po razglasitvi osebe za svetnika. Do leta 1970 so naziv podeljevali izključno moškim.

Sinoda, prva po letu 1974, bo potekala do 28. oktobra, 262 udeležencev - škofov in drugih izvedencev z vsega sveta - pa si bo prizadevalo najti način za "novo evangelizacijo" v času, ko kristjani izgubljajo vpliv v Evropi, v nekaterih delih sveta pa so žrtve diskriminacije.

Škofje bodo na sinodi obravnavali tudi hitro rastočo evangelizacijo držav svetovnega juga, kjer se katoličani soočajo s preganjanjem in grožnjami, zlasti islamističnimi, kot tudi z izzivom rastočega protestantizma.