Na južni meji z Mehiko se že nekaj mesecev ubadajo z valovi otrok, ki prečkajo mejo sami ali s starši. Prihajajo večinoma iz Hondurasa, Gvatemale in Salvadorja. Torej držav, v katerih so ZDA ogrozile družbene ustroje zaradi množičnih deportacij pripadnikov mamilarskih in uličnih tolp iz ZDA. Od oktobra lani je mejo prečkalo že 52.000 otrok, ki jih nameščajo v zasilnih zbirnih centrih, kjer se soočajo s težkimi življenjskimi razmerami.
Vračanje nezakonitih priseljencev iz Mehike je po zveznem zakonu lažje kot pa vračanje tistih, ki prihajajo bolj od daleč. "Obama prosi kongres, naj spremeni zakon in tako pospeši vračanje otrok brez spremstva staršev. To je popolnoma brezvestno. Hitre deportacije otrok, ki se upravičeno bojijo nasilja v državah, iz katerih so pobegnili, so v nasprotju s temeljnimi vrednotami ZDA," sporoča Združenje ameriških imigracijskih odvetnikov, ki se zavzema za pravice priseljencev.
Po njihovem mnenju velik dotok otrok v ZDA zahteva humanitaren odgovor, ne pa povečanje števila deportacij. Vendar pa je Obama pri tem med kladivom in nakovalom. Želi sprejeti imigracijsko reformo, ki jo je senat že potrdil, vendar pa jo republikanci v predstavniškem domu zavračajo kot amnestijo in zahtevajo ostrejše ukrepe proti nezakonitemu priseljevanju.
Obama želi kongresna pooblastila za vračanje nezakonito priseljenih otrok
1. jul. 2014 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
Ameriški predsednik Barack Obama je zaprosil kongres za pooblastila, da otroke iz srednjeameriških držav, ki so brez staršev nezakonito prišli v ZDA, vrne v njihove domače države. Ta poteza ni všeč zagovornikom pravic priseljencev.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke