Revija Reporter
Svet

Novi papež Leon XIV. je bil misijonar v Peruju, po razmišljanju naj bi bil podoben Frančišku

STA
297

8. maj. 2025 19:51 Osveženo: 20:37 / 08. 5. 2025

Deli na:

Kardinal Prosper Grech, papež Frančišek in Robert Francis Prevost, novoizvoljeni papež Leon XIV., leta 2013

Profimedia

Kardinal Robert Francis Prevost, ki je danes postal papež Leon XIV., je bil rojen v ZDA, velik del življenja pa je preživel kot misijonar v Peruju. Njegova stališča naj bi bila podobna stališčem njegovega predhodnika papeža Frančiška.

Prevost se je rodil 14. septembra 1955 v Chicagu, torej je star 69 let.

Na univerzi Villanova je leta 1977 diplomiral iz matematike, istega leta je vstopil v red avguštincev. Iz bogoslovja je magistriral na teološki fakulteti v Chicagu, doktorat iz kanonskega prava pa je opravil na papeški univerzi svetega Tomaža Akvinskega v Rimu. Tema njegove doktorske disertacije je bila "Vloga lokalnega priorja v redu svetega Avguština", piše v njegovi biografiji na spletni strani College of Cardinal Report.

Po duhovniškem posvečenju leta 1982 se je tri leta kasneje pridružil avguštinskemu misijonu v Peruju in bil dve leti kancler teritorialne prelature Chulucanas.

Za dve leti se je vrnil v ZDA, nato pa je v Peruju naslednjih deset let vodil avguštinsko semenišče v Trujillu in poučeval kanonsko pravo v škofijskem semenišču.

Leta 1999 se je vrnil v Chicago, dve leti in pol kasneje je bil izvoljen za generalnega priorja avguštincev, kar je ostal dva mandata do leta 2013.

Leta 2014 ga je papež Frančišek imenoval za apostolskega administratorja škofije Chiclayo v Peruju. Leta 2015 je bil povišan v škofa v Chiclayu.

Januarja 2023 je Frančišek Prevosta imenoval za prefekta dikasterija za škofe, ki je odgovoren za imenovanja škofov po vsem svetu. Gre za eno najvplivnejših funkcij v Vatikanu. 30. septembra 2023 ga je papež povišal v kardinala.

Prevostovi pogledi naj bi bili blizu Frančiškovim, ko gre za okolje, pomoč revnim in migrantom. Lani je dejal, da škof ne sme biti majhen princ, ki sedi v svojem kraljestvu, piše na strani College of Cardinal Report.

Po pisanju francoske tiskovne agencije AFP je v vatikanski kuriji znan po tem, da zna zbližati različne poglede. Italijanski časnik La Repubblica pa ga je zaradi njegove umirjenosti opisal kot "najmanj ameriškega med Američani".

Dobro poznavanje kanonskega prava naj bi ga naredilo sprejemljivega tudi za bolj konservativne kardinale, ki si želijo, da bi novi papež večjo pozornost namenil teološkim vprašanjem, piše AFP.

Prevost je aprila po Frančiškovi smrti dejal, da je v Cerkvi še veliko dela. "Ne smemo se ustaviti, ne smemo stopiti nazaj. Pogledati moramo, kaj želi Sveti duh za današnjo in jutrišnjo Cerkev, kajti današnji svet ni enak svetu pred desetimi ali dvajsetimi leti," je dejal. "Sporočilo je vselej isto, ampak način, kako pridemo do ljudi, mladih, revnih, politikov, je drugačen," je dodal.

Kot je zapisano na spletni strani Slovenske škofovske konference, je kardinal Prevost znan po svoji pastoralni izkušnji, odprtosti do medkulturnega delovanja in zvestobi reformam papeža Frančiška.

Poleg angleščine novi papež govori tudi špansko in italijansko.