Stanislav Štuhec Svet24.si

Kam je odšel Stanislav Štuhec? Svojci ga ...

Naj blok stoji na Pavšičevi ulici Svet24.si

Foto: Ponovno izbrali najlepši blok v Ljubljani

Damjan Žugelj Necenzurirano

Slovenski Watergate: tožilstvo zahteva preiskavo ...

asta-vrecko Reporter.si

Blamaža: levičarka Asta Vrečko namesto ...

rudiger Ekipa24.si

Genialno! Rüdiger vratarju Reala pomagal pred ...

kyle-marisa-roth Odkrito.si

Nenadna smrt znane TikTok vplivnice

Luka Dončić Ekipa24.si

Dončič je kralj! Vsi se posebej pripravljajo na ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Nizozemski premier Rutte: prestolonaslednica se lahko poroči tudi z žensko in obdrži pravico do prestola

Deli na:
Nizozemski premier Rutte: prestolonaslednica se lahko poroči tudi z žensko in obdrži pravico do prestola

Nizozemska princesa Catharina-Amalia van Oranje - Foto: Instagram

Član nizozemske kraljeve družine se lahko poroči z osebo istega spola, ne da bi se moral odpovedati pravici do prestola, je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa v pismu parlamentu zapisal nizozemski premier Mark Rutte, ki je poudaril, da gre za "povsem hipotetično vprašanje".

To pomeni, da bi se lahko 17-letna prestolonaslednica Catharina-Amalia poročila z moškim ali žensko in še vedno postala naslednja kraljica, ne glede na izbiro partnerja oziroma partnerke.

O osebnem življenju nizozemske princese, ki je najstarejši otrok kralja Willema-Alexandra, je sicer znanega zelo malo. Premier Rutte je zato v pismu poudaril, da gre za "povsem hipotetično vprašanje".

V nedavno izdani knjigi o princesi Amaliji, ki bo decembra dopolnila 18 let, je bilo namreč navedeno, da bi se morala odpovedati prestolu, če bi se poročila z žensko.

To je spodbudilo poslance, da so od predsednika vlade Rutteja zahtevali pojasnila. "Vlada meni, da se prestolonaslednik lahko poroči z osebo istega spola," je zapisano v njegovem torkovem odgovoru.

Na Nizozemskem mora poroko prestolonaslednika odobriti parlament, saj brez tega soglasja princ oziroma princesa ne more zasesti prestola, še poroča dpa.

Vendar pa je še vedno nerazjasnjen status morebitnih otrok iz potencialne istospolne kraljevske poroke, saj nizozemska ustava določa, da je dedovanje strogo vezano na dedno poreklo.

Leta 2000 je takratni premier Wim Kok izjavil, da se bo moral princ odpovedati prestolu, če se bo poročil z moškim, zgolj leto pozneje pa je Nizozemska kot prva država na svetu istospolnim partnerjem odobrila pravico do poroke.