Revija Reporter
Svet

Nizozemska žaluje za številnimi žrtvami strmoglavljanja malezijskega letala

STA

18. jul. 2014 11:33 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Nizozemska žaluje za žrtvami četrtkovega strmoglavljenja letala družbe Malaysian Airlines, na katerem je bilo 298 ljudi, od tega 173 nizozemskih državljanov. Na vseh javnih zgradbah so zastave danes izobesili na pol droga, radijske in televizijske postaje pa so prilagodile svoje programe.

Naslovnice vseh nizozemskih časnikov so polne letalske tragedije. Tudi načrtovano fotografiranje kraljeve družine ob začetku poletnih počitnic na plaži pri Haagu je bilo odpovedano, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Na letališču Schiphol v Amsterdamu po pisanju nizozemskih medijev danes vlada zaprepadenost med popotniki. Letalo Malaysia Airlines je v četrtek kmalu po poldnevu vzletelo z amsterdamskega letališča, čez nekaj ur pa je strmoglavilo na vzhodu Ukrajine blizu meje z Rusijo.

Za zdaj še ni znan vzrok strmoglavljenja, a sprti strani v ukrajinski krizi drug druga krivita za tragedijo.

Malezijske oblasti so sporočile nove podatke o narodnosti ljudi na krovu letala. 173 je bilo Nizozemcev, 44 Malezijcev, 27 Avstralcev, čeprav so pred tem poročali o 28 avstralskih državljanih. Na letalu je bilo še 12 Indonezijcev, devet britanskih državljanov, štirje Nemci, štirje Belgijci, trije filipinski državljani, Kanadčan in Novozelandec. Po navedbah ukrajinskega zunanjega ministrstva so do poldneva našli trupla 181 ljudi. Po navedbah separatistov so trupla raztresena na več kilometrih.

Med mrtvimi je tudi Glenn Thomas, tiskovi predstavnik Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), so danes sporočili iz te agencije Združenih narodov. Thomas je bil na poti v avstralski Melbourne na globalno konferenco o aidsu. Na krovu letala je bilo več deset strokovnjakov, ki so bili namenjeni na to konferenco.

Malezijo, ki jo je tako doletela še druga izguba letala v nekaj mesecih, je danes prav tako zajelo žalovanje. Državo so prevzeli občutki šoka, žalosti, številni pa ne morejo verjeti trditvam, da so letalo morebiti sestrelili.

V malezijski zvezni državi Penang so zaukazali, naj se zastave v naslednjih treh dneh izobesijo na pol droga. "Gre za nehumano dejanje. Pravici mora biti ugodeno," je povedal visok funkcionar Penanga Lim Guan Eng.

Na krovu letala je bilo sicer tudi 44 malezijskih državljanov, njihovi svojci pa so skrušeni nad izgubo. Med njimi je tudi Siti Dina, ki ni uspela zadrževati solz na letališču Kuala Lumpur, kjer čaka na nove informacije o strmoglavljenju, v katerem je po vsej verjetnosti izgubila hčer, zeta in tri vnuke.

"Slišala sem novico na televiziji in nemudoma prišla na letališče po nove informacije," je dejala po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.

Malezijski premier Najib Razak prav tako ni skrival šoka. "Medtem ko poskušamo ugotoviti, kaj se je zgodilo, smo z mislimi pri svojcih in prijateljih tistih, ki so bili na krovu. To je za Malezijo zelo tragičen dan v letu, ki je bilo že tako tragično," je v televizijskem nagovoru dejal premier.

Malezija se tako v roku nekaj mesecev že drugič spopada z odmevno letalsko tragedijo. 8. marca je na poti med Kuala Lumpurjem in Pekingom skrivnostno izginilo letalo z 239 ljudmi na krovu. Po ugibanjih naj bi spremenilo smer in strmoglavilo v Indijskem oceanu, a ga še sedaj niso našli.

S svečami in cvetjem so se pred veleposlaništvi Nizozemske in Malezije v Rusiji in Ukrajini poklonili žrtvam strmoglavljenja letala. V Kijevu je cvetje k nizozemskemu veleposlaništvu prinesel tudi župan mesta in nekdanji boksarski prvak Vitalij Kličko.