Revija Reporter
Svet

Netanjahu: delamo vse, da ne bi naredili škode civilistom; med žrtvami v Gazi že skoraj 40 otrok

STA
6 312

16. maj. 2021 7:32 Osveženo: 7:36 / 16. 5. 2021

Deli na:

Napad na stolpnico, v kateri sta imeli prostore medijska hiša Al Jazeera in tiskovna agencija AP.

Reuters

V izraelskem letalskem napadu je bila včeraj v Gazi uničena 13-nadstropna stavba, v kateri sta imeli svoje prostore ameriška tiskovna agencija AP in katarska televizija Al Jazeera. Novinar AP je sporočil, da je izraelska vojska pred tem posvarila pred napadom, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Uničenje stavbe je potrdila tudi Al Jazeera. Televizija je predvajala tudi posnetke, kako se je stavba po letalskem napadu zrušila. Vodja urada televizije v Jeruzalemu Valid al Omari je Izrael obtožil, da želi utišati medije, ki poročajo in dokumentirajo resnico o dogajanju.

Lastnik porušenega stolpa Džala Džavad Mehdi je sporočil, da ga je pripadnik izraelske obveščevalne službe eno uro pred napadom posvaril, da so lahko stavbo evakuirali.

Izrael je medtem sporočil, da je letalo obstreljevalo stolpnico, ker so bili v njej vojaški obveščevalci palestinskega gibanja Hamas. "Stavba je gostila tudi pisarne civilnih medijev, za katerimi se teroristična skupina Hamas skriva in uporablja za človeški ščit," so dodali.

V agenciji AP so izrazili zgroženost ob napadu, iz Bele hiše pa so sporočili, da so Izraelu povedali, da je njegova "pomembna odgovornost zagotoviti varnost novinarjev in neodvisnih medijev", poroča AFP.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je po zrušenju stolpnice v telefonskem pogovoru ameriškemu predsedniku Joeju Bidnu včeraj zagotovil, da Izrael v svojih vojaških operacijah na območju Gaze stori vse, da ne bi naredili škode civilistom oziroma tistim, ki niso vpleteni. Kot dokaz je izpostavil to, da so iz stolpnic, ki so jih napadli, pred tem evakuirali tiste, ki niso vpleteni, so sporočili iz Netanjahujevega urada.

Obstreljevanje, ki se zaostruje od ponedeljka, je terjalo najmanj 139 življenj na strani Palestincev, med njimi je najmanj 39 otrok. Palestinski reševalci so sporočili, da je v napadu včeraj umrlo tudi deset članov iste družine, med njimi osem otrok in dve ženski. Umrli so v zrušenju trinadstropne stavbe v begunskem taborišču Šati. Izrael trdi, da so poslopje uporabljali visoki predstavniki Hamasa.

Tiskovni predstavnik Hamasa je napad označil za vojni zločin.

Izrael medtem poroča o skupno najmanj desetih smrtnih žrtvah obstreljevanja Hamasa s skupno več kot 2300 raketami. Med žrtvami sta tudi otrok in vojak. Poškodovanih je več kot 560 Izraelcev, medtem ko je protiraketna obramba prestregla številne rakete. Včeraj popoldne je bil ubit moški v predmestju Tel Aviva.

Egipt je medtem včeraj odprl svojo mejo z Gazo in dovolil, da je deset reševalnih vozil iz palestinskega ozemlja prepeljalo huje ranjene Palestince, ki se bodo zdravili v Egiptu.

Pri tokratni zaostritvi gre za enega najhujših konfliktov med Izraelom in Hamasom ter njegovimi zavezniki od leta 2014. Izbruhnil je po tednih napetosti med Izraelci in Palestinci v vzhodnem Jeruzalemu, kjer so v ponedeljek na Tempeljskem griču vnovič izbruhnili spopadi med Palestinci in izraelskimi varnostnimi silami. To je vodilo v hitro zaostritev in obstreljevanje med obema stranema.

Spopadi so se v petek razširili na Zahodni breg, kjer je bilo ubitih najmanj enajst Palestincev, več sto pa ranjenih. Tu so izbruhnili nasilni protesti mladih Palestincev, ki so izraelske vojake obmetavali s kamenjem, molotovkami in drugimi izstrelki. Izraelci so jim odgovorili s solzivcem, gumijastimi naboji in pravim strelivom.