Unija CDU/CSU je v nedeljo prejela dobrih 35 odstotkov glasov (34 mandatov), kar je zanjo najslabši rezultat od leta 1979, odkar potekajo volitve Evropskega parlamenta. Za še posebej velik padec gre v primerjavi z volitvami bundestaga septembra lani, ko je za unijo glasovalo 41,5 odstotka Nemcev. Na evropskih volitvah leta 2009 je prejela slabih 38 odstotkov glasov.
Izguba gre sicer predvsem na račun CSU - manjše bavarske sestrske stranke CDU - ki je v svoji zvezni deželi izgubila kar osem odstotnih točk podpore, opozarja nemška tiskovna agencija dpa.
SPD se je po drugi strani tokrat občutno okrepila. Prejela je dobrih 27 odstotkov glasov (27 mandatov) - 6,5 odstotne točke več kot na evropskih volitvah leta 2009 in 2,5 odstotne točke več kot na lanskih parlamentarnih volitvah.
Nemški Zeleni so v nedeljo v primerjavi z letom 2009 padli z dobrih 12 na 10,7 odstotka (11 mandatov), Levica je stagnirala pri okoli 7,5 odstotka glasov (7 mandatov). FDP, ki je septembra lani prvič v povojni Nemčiji izpadla iz bundestaga, je prejela le 3,4 odstotka glasov (3 mandati), medtem ko je leta 2009 zanjo glasovalo 11 odstotkov nemških volivcev.
Zelo zadovoljni so bili po drugi strani v nedeljo zvečer v lani ustanovljeni evroskeptični stranki Alternativa za Nemčijo (AfD), ki se zavzema za opustitev evra in vrnitev nemške marke, zaostrovanje politike do priseljencev in referendume o evropskih vprašanjih. Na svojih prvih evropskih volitvah so namreč prejeli sedem odstotkov glasov (7 mandatov).
V Nemčiji sicer tokrat prvič na evropskih volitvah ni bilo triodstotnega praga, potrebnega za vstop v parlament, saj ga je ustavno sodišče lani odpravilo. Na ta račun so evropske poslance tokrat dobile tudi manjše stranke. Odmevata predvsem mandata, ki sta ju pridobili neonacistična stranka NPD in pa satirična stranka Stranka (Die Partei).
Slednjo so leta 2004 ustanovili novinarji časnika Titanic. Ima izrazito neresen program, ki naj bi bil predvsem parodija na programe drugih, etabliranih strank. Med drugim npr. predlaga uvedbo kvot za lene ljudi na vodilnih položajih, odpravo poletja in to, da bi se morala Nemčija učiti od Grčije. Stranka sicer že vse od leta 2005 sodeluje na vseh volitvah v Nemčiji.
Poleg omenjenih dveh bo po enega evropskega poslanca po novem imelo še pet malih nemških strank - Piratska stranka, Svobodni volivci, Stranka za zaščito živali, Družinska stranka in Ekološko-demokratska stranka.
Nedeljskih volitev 96 evropskih poslancev iz Nemčije se je sicer udeležilo kar 48,1 odstotka volilnih upravičencev, kar je za skoraj pet odstotnih točk več kot leta 2009.
Nemški neonacisti so se prebili v Evropski parlament
26. maj. 2014 9:20 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
Izidi nedeljskih evropskih volitev v Nemčiji kažejo, da jasnega zmagovalca tokrat ni bilo. Primat ohranja konservativna unija CDU in CSU, a je utrpela izgube, predvsem na račun slednje. Socialdemokrati (SPD) so se okrepili, liberalci (FDP) so dokončno "iz igre". V parlament se je prebilo tudi kar sedem malih strank, med njimi neonacisti.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke