"Rusija je napadla Ukrajino. To je brutalno dejanje vojne," je po sestanku poudaril generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg. "V Evropi je sedaj vojna takšne vrste in razsežnosti, za katero smo mislili, da sodi v zgodovino," je še dejal.
Rusija po njegovih besedah z zračnimi in raketnimi napadi, premiki kopenskih in posebnih sil iz različnih smeri ter z napadi na vojaško infrastrukturo in glavna urbana središča izvaja "namerno, hladnokrvno in dolgo načrtovano invazijo".
Celovite ocene škode še nimajo, a stanje je izjemno resno, to je napad na mirno in suvereno državi, to so težki trenutki za evropsko varnost, je še poudaril generalni sekretar zavezništva.
Zaveznice so na izrednem sestanku sprejele izjavo, v kateri so zapisale: "V skladu z našim obrambnim načrtovanjem za zaščito vseh zaveznic smo se odločili za dodatne korake za nadaljnjo okrepitev odvračanja in obrambe v zavezništvu. Naši ukrepi ostajajo preventivni, sorazmerni in ne zaostrujejo razmer."
Stoltenberg je pojasnil, da so za zaščito zaveznic danes aktivirali obrambne načrte, kar bo omogočilo namestitev zmogljivosti in sil, vključno z Natovimi odzivnimi silami, tja, kjer bo to potrebno. "Na vzhodu zavezništva bo v prihodnjih dneh in tednih še več Natovih sil," je napovedal.
Sprožitev obrambnih načrtov daje vojaškim poveljnikom več pooblastil v okviru političnih smernic glede nameščanja sil, vključno z Natovimi odzivnimi silami. To bo zagotovilo, da bodo zavezniške sile v zadostni pripravljenosti povsod v Evropi, je še razložil generalni sekretar.
Na vprašanje, ali je Nato obrambne načrte sprožil prvič, ni želel odgovoriti, saj da ne ve, ali je bilo to prej kdaj javno objavljeno. Prav tako ni odgovoril na vprašanje, ali imajo informacije o znamenjih možnosti ruskega napada na zaveznice.
Stoltenberg je sicer danes znova zatrdil, da v Ukrajini Natovih sil ni in da ne načrtujejo namestitve zavezniških sil v Ukrajini. Namen sprožitve obrambnih načrtov je preprečiti širjenje konflikta v zaveznice, je poudaril.
Zaveznice so sicer v današnji skupni izjavi še izpostavile, da ruska dejanja pomenijo resno grožnjo evroatlantski varnosti, da bodo imela geostrateške posledice ter da bo Nato bo še naprej sprejemal vse ukrepe, potrebne za zagotovitev varnosti vseh zaveznic.
Zaveznice sicer že nameščajo dodatne obrambne sile na kopnem in v zraku na vzhodnem krilu zavezništva ter tudi dodatne pomorske sile. Okrepile so tudi že pripravljenost sil za odzivanje na krize, je spomnil generalni sekretar.
Danes so potekala posvetovanja v okviru 4. člena pogodbe, ki določa, da se bodo članice med seboj posvetovale, kadar koli bo po mnenju katere od njih ogrožena ozemeljska celovitost, politična neodvisnost ali varnost katere koli pogodbenice. Za ta nujna posvetovanja so zaprosile Bolgarija, Češka, Estonija, Latvija, Litva, Poljska, Slovaška in Romunija.
Stoltenberg je za petek sklical izredni virtualni vrh zavezništva, na katerem bodo razpravljali o nadaljnjih korakih in o tem, kaj napad na Ukrajino pomeni za odnose z Rusijo. Znova je izpostavil, da je to sedaj "nova normalnost". Po današnji invaziji bomo govorili o "novi Evropi", je dejal.