Revija Reporter
Svet PLUS

Slovenski diplomatski turizem: Fajonova s čelado v Somaliji, Pirc Musarjeva z ruto v Abu Dabiju

Dejan Steinbuch
3 1.681

12. nov. 2024 6:00 Osveženo: 7:44 / 12. 11. 2024

Deli na:

Tanja Fajon v bojni opremi v Mogadišu, prestolnici najnevarnejše afriške države. Iz Somalije smo lani uvozili za 13 evrov blaga. Z besedo: trinajst evrov.

X.com/Tanja Fajon

Gospodarsko sodelovanje z deželami, iz katerih uvozimo za nekaj evrov blaga, se sliši kot slaba šala, ministrska ali celo državniška potovanja v kraje, ki so za Slovenijo v vseh pogledih eksotični, roko na srce, pa niso nič drugega kot diplomatski turizem.

Na prvi sliki Tanja Fajon s čelado in v neprebojnim jopiču sedi v blindiranem terencu, ki divja po somalski prestolnici Mogadiš.

Drugi prizor je umirjen, kontemplativen: predsednica republike Nataša Pirc Musar si v naglavni ruti z zanimanjem ogleduje Veliko mošejo šejka Zajeda v Abu Dhabiju, glavnem mestu Združenih arabskih emiratov.

Na tretji sliki pa vidimo Matjaža Hana, gospodarskega ministra, ki v slogu Benečana Marca Pola išče nove trgovske priložnosti na Kitajskem, posebej za slovensko avtomobilsko industrijo v krizi, in pozira z avtomobilčkom v rokah.

Trije visoki predstavniki naše države so bili v prvih dneh novembra sicer na treh različnih koncih sveta, vendar imajo njihove misije podobno sporočilo: Slovenija je resda evropska država, članica Evropske unije in Severnoatlantskega obrambnega zavezništva (NATO), vendar kot nestalna članica Varnostnega sveta ZN skrbi tudi za odnose z globalnim jugom kot tudi z državami, s katerimi doslej posebnih stikov ni imela. Toda ali je to sporočilo, ki smo ga namenoma oblikovali kot izjavo za javnost zunanjega ministrstva, dejansko točno in vsebinsko ustrezno?