Revija Reporter
Svet

Nad Ukrajino naj bi sestrelili letalo z 295 ljudmi

STA

17. jul. 2014 16:48 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Na vzhodu Ukrajine blizu meje z Rusijo je danes strmoglavilo potniško letalo letalske družbe Malaysian Airlines z 295 potniki in člani posadke. Ukrajinska vlada trdi, da so letalo sestrelili proruski uporniki z ruskim orožjem, separatisti pa krivijo vladne sile.

Potniki in člani posadke niso preživeli katastrofe. Boeing 777 je strmoglavil med mestom Doneck in mejo z Rusijo. Lokalne oblasti v Donecku so sporočile, da je letalo strmoglavilo blizu mesta Šaktarsk. Letalo je bilo na poti iz nizozemskega Amsterdama v malezijsko prestolnico Kuala Lumpur.



Iz družbe Malaysia Airlines so sporočili, da so izgubili kontakt z enim od svojih potniških letal, ki je letelo čez ukrajinsko ozemlje. Nazadnje so ga zaznali, ko je letelo v ukrajinskem zračnem prostoru. Po navedbah družbe je bilo na krovu letala 280 potnikov in 15 članov posadke.

Nemudoma po strmoglavljanju so se pojavile trditve, da je šlo za sestrelitev letala nad nemirnim vzhodom Ukrajine. Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je prepričan, da so proruski uporniki letalo sestrelili in da gre za teroristično dejanje.

"Porošenko o strmoglavljenjem letalu: ta incident ni katastrofa - je teroristično dejanje," je na družbenem omrežju Twitter zapisal Porošenkov tiskovni predstavnik Svjatoslav Cegolko.

Ukrajinsko notranje ministrstvo je že pred tem zatrdilo, da je letalo zadela raketa zemlja-zrak, ki naj bi jo separatisti dobili od Rusije. Tovrstne očitke so voditelji proruskih skrajnežev že zanikali in namignili, da so letalo sestrelile ukrajinske vladne sile.

"Ne izključujemo možnosti, da je bilo letalo sestreljeno. Lahko pa potrdimo, da ukrajinske oborožene sile niso streljale na nobene tarče v zraku," pa je v drugem sporočilu zapisal Porošenko.

Ruski separatisti trdijo, da nimajo orožja, s katerim bi sestrelili letalo na tako visoki višini. Trdijo, da naj bi orožje, ki ga imajo na voljo, omogočalo sestrelitev letal na višini največ do tri ali štiri kilometre.

A na spletu so se pojavile izjave visokega vojaškega poveljnika separatistov v regiji Doneck Igorja Strelkova, v katerih trdi, da so na območju strmoglavljenja malezijskega letala sestrelili ukrajinsko vojaško transportno letalo. "Sestrelili smo (letalo) An-26 blizu Toreza. Opozorili smo jih (ukrajinske oborožene sile), naj ne letijo po našem nebu," je zapisal na družbenem omrežju VK, kar namiguje, da so njegovi možje malezijsko letalo morebiti sestrelili po pomoti.

Da je letalo zadela raketa zemlja-zrak, menijo tudi ameriški predstavniki.

Vodstvo ukrajinske agencije za nadzor zračnega prometa je medtem sporočilo, da posadka letala med poletom čez Ukrajino pred strmoglavljenem ni poročala o nobenih težavah.

Proruski separatisti so že našli črno skrinjico letala. Do prizorišča pa so se odpravili strokovnjaki Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse).

Separatisti so zvečer sporočili, da so pripravljeni pristati na začasno premirje s ciljem olajšati reševalne aktivnosti po nesreči.

Če se ugibanja o sestrelitvi izkažejo za resnična, bo to četrto potniško letalo, ki je bilo sestreljeno po letu 1978.

Medtem malezijska vlada še ni potrdila ugibanj o sestrelitvi letala, je pa pozvala k ohranitvi mirne krvi. Malezijski obrambni minister Hishammuddin Hussein je državljane pozval, naj ostanejo mirni, obljubil pa je, da bodo javnost sproti obveščali o novih informacijah. Malezijski premier Najib Razak pa je izrazil šok nad strmoglavljenjem in zagotovil, da bodo nemudoma začeli s preiskavo.

Malezijske oblasti so bile tarče ostrih kritik zaradi nekoordinirane reakcije ob skrivnostnem izginotju letala Malysian Airline 8. marca z 239 ljudmi na krovu, ki naj bi strmoglavilo v Indijski ocean, a še ga vedno niso našli.

Ruski predsednik Vladimir Putin je malezijski vladi že izrekel sožalje in izrazil žalost zaradi "katastrofe nad ukrajinskim ozemljem, ki je zahtevala toliko življenj". Podobno sožalje je izrekel tudi ameriški predsednik Barack Obama. Zgroženost nad strmoglavljenjem je izrazil tudi nizozemski premier Mark Rutte. "Šokiran sem nad to žalostno novico" je zapisal v sporočilu.

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton pa je pozvala k mednarodni preiskavi strmoglavljenja in vse strani pozvala, naj "objavijo vse pomembne informacije". Ukrajinskim oblastem je pomoč pri preiskavi ponudil ameriški podpredsednik Joseph Biden.

Takoj po strmoglavljenju je več letalskih družb spremenilo načrte poletov v Azijo, med drugim nemška letalska družba Lufthansa, francoska Air France, ruska Aeroflot, turška Turkish Airlines ter ameriška Delta.

Zvečer so ukrajinske oblasti zračni prostor nad vzhodom države do nadaljnjega zaprle. Kot je sporočila evropska agencija za varnost zračnega prometa Eurocontrol, je zračni prostor zaprt na vseh višinah, tako da piloti ne morejo uporabljati koridorjev nad tem območjem.

Med žrtvami naj bi bili poleg Malezijcev tudi številni Nizozemci ter pripadniki nekaterih drugih narodov.

Na slovenskem ministrstvu za zunanje zadeve pa so za STA povedali, da nimajo podatkov, da bi bili na malezijskemu letalu slovenski državljani, zadevo pa pozorno spremljajo. V slovenskem letalskem prevozniku Adria Airways pa so za STA pojasnili, da strmoglavljenje ne bo vplivalo na načrtovanje letov v Moskvo, saj Adriini leti namreč ne potekajo čez to območje.