Revija Reporter
Svet

Mayeva: Januarja bo parlament glasoval o dogovoru o brexitu

STA

17. dec. 2018 12:45 Osveženo: 19:27 / 17. 12. 2018

Deli na:

Bo Theresa May ostala na premierskem položaju?

Reuters

Britanska premierka Theresa May je danes v britanskem parlamentu povedala, da bodo poslanci o dogovoru o brexitu glasovali tretji teden januarja. Ob tem je poudarila, da so ji voditelji preostalih 27 držav članic Evropske unije pretekli teden zagotovili, da varovalo, s katerim bi se izognili trdi meji na Irskem otoku, ni past.

Mayeva je pojasnila, da bo spodnji dom britanskega parlamenta razpravo o dogovoru o brexitu nadaljeval v tednu, ki se začne s 7. januarjem. Teden kasneje pa bo še glasovanje, ki bi moralo potekati že pretekli torek, a ga je parlament na pobudo premierke preložil, poroča britanski BBC.

Poslancem je premierka danes predstavila tudi sklepe vrha EU, ki se ga je udeležila pretekli teden v Bruslju. Po njenih besedah so ji voditelji drugih 27 držav članic zagotovili, da varovalo, s katerim bi se izognili trdi meji na Irskem otoku, ni past.

Voditelji so obljubili trdno odločenost, da se bodo poskušali izogniti uporabi spornega varovala, ki najbolj moti britanske poslance. To v primeru, da ne bo ustrezne rešitve v pogajanjih o sporazumu o prihodnjih odnosih, predvideva vzpostavitev enotnega carinskega območja EU in Združenega kraljestva ter veljavnost nekaterih pravil notranjega trga za Severno Irsko.

Vodja opozicijski laburistov Jeremy Corbyn je sicer danes v parlamentu poudaril, da je dogovor nespremenjen in se tudi ne bo spremenil. "Parlament mora glasovati in razmisliti o realističnih alternativah," je dejal. Mayevo je obtožil, da je "državo popeljala v nacionalno krizo", še navaja BBC.

"Drugi referendum bo povzročil nepopravljivo škodo"

"Drugi referendum (...) bi povzročil nepopravljivo škodo integriteti naše politike," je v parlamentu povedala Mayeva, kot kažejo izseki iz njenega govora, ki jih je objavil njen urad. Poleg tega bi nov referendum po njenih besedah "še bolj razdelil našo državo v trenutku, ko bi si morali prizadevati za njeno enotnost", navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Mayeva se že dlje časa sooča s pozivi k drugemu referendumu, vendar jih vztrajno zavrača, saj bi s tem po njenem mnenju izdali rezultat referenduma iz leta 2016, na katerem so se Britanci s tesno večino odločili za izstop njihove države iz Evropske unije.

Zagovorniki drugega referenduma medtem menijo, da današnji komentarji kažejo na to, da so oblasti idejo vzele resno. Po neuradnih informacijah naj bi vlada o tem razmišljala.

"Nov referendum bi bil drugačen od referenduma leta 2016, saj zdaj vemo več o tem, kaj pomeni brexit," je povedala poslanka opozicijskih laburistov Margaret Beckett, ki zagovarja drugi referendum. Izvedba brexita, ne da bi preverili, ali se Britanci še strinjajo z njim, "bo zgolj poglobila delitve", je dodala.

Mayeva je parlament nagovorila, potem ko so pretekli teden voditelji preostalih 27 držav članic EU opredelili zagotovila, ki naj bi omogočila potrditev sporazuma o brexitu v britanskem parlamentu. Obljubili so trdno odločenost, da se bodo poskušali izogniti uporabi spornega varovala za preprečitev trde meje na irskem otoku, ki najbolj moti britanske poslance.

Premierka se je pretekli teden odločila za preložitev glasovanja o dogovoru v parlamentu, ki je bilo predvideno v torek, ker bi zagotovo doživela poraz. Glasovali bodo januarja.

V Evropski komisiji niti danes niso želeli komentirati možnosti drugega referenduma. "To je notranja razprava v Združenem kraljestvu, ki je nikakor ne komentiramo," je danes v Bruslju poudaril glavni govorec komisije Margaritis Schinas.

V tem duhu v Bruslju prav tako ne odgovarjajo na vprašanja, kaj bi se zgodilo, če bi bil drugi referendum izveden pred predvidenim brexitom 29. marca prihodnje leto.

Konkretno vprašanje, ki se zastavlja, je, ali bi unija podaljšala dveletno obdobje, ki je predvideno za izstop po 50. členu pogodbe EU. Ta člen, ki opredeljuje izstop članice iz unije, to možnost dopušča, če se z njo strinjajo vse strani.

Schinas je danes zgolj spomnil, da je Britanija 29. marca lani sprožila ta člen in da je to trenutno stanje. Da bi unija razpravljala o možnosti podaljšanja, mora sicer britanska stran za to najprej zaprositi.

Ob tem so v komisiji danes ponovili, da je ločitveni sporazum EU in Združenega kraljestva, ki je na mizi, najboljši in edini možni sporazum ter da novih pogajanj ne bo.

Britanska premierka je v petek govorila o novih pogovorih v prihodnjih dneh, na katerih naj bi razpravljali o dodatnih zagotovilih sedemindvajseterice v pomoč pri potrditvi ločitvenega sporazuma v britanskem parlamentu.

A govorec komisije je danes dejal, da ni predvidenih novih srečanj z britansko stranjo in da so voditelji 27 članic dali vsa pojasnila, ki jih je mogoče dati.

V Bruslju je danes odmevala tudi izjava škotske premierke Nicole Sturgeon o "precej neokusnem" obnašanju predsednika komisije Jean-Clauda Junckerja minuli petek v Bruslju.

Juncker je ob prihodu na vrh mršil lase eni od žensk, ki ga je pozdravila, na novinarski konferenci pa je znova postregel z nekaj lahkotnimi komentarji, na primer kako ga je Mayeva poljubljala, potem ko sta razčistila nesporazum glede njegovega komentarja o "meglenih" britanskih stališčih.

"Nikoli ne komentiram komentarjev. Meni se to zgodi zelo pogosto. Z veseljem delamo s predsednikom, ki nas vidi kot prijatelje in partnerje," je o tem dejal glavni govorec komisije.