Revija Reporter
Svet

Levi sredini v Italiji tesna večina v poslanski zbornici

STA

26. feb. 2013 7:40 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Levosredinska koalicija Piera Luigija Bersanija je na predčasnih parlamentarnih volitvah v Italiji dobila tesno večino v poslanski zbornici. Tudi v senatu je Bersanijeva koalicija dobila večino glasov, ni pa ji uspelo zasesti večine sedežev, kažejo rezultati, ki jih je davi objavilo italijansko notranje ministrstvo.

Po preštetju vseh glasov z volitev, ki so potekale v nedeljo in ponedeljek, je Bersanijeva koalicija za poslansko zbornico dobila 29,54 odstotka glasov in tako zasedla 340 sedežev. Tik za njo pa se je uvrstila desna sredina bivšega premiera Silvia Berlusconija, ki je pobrala 29,18 odstotka glasov, zasedla pa 124 sedežev.

Za senat je Bersanijev blok sicer pobral največ glasov, to je 31,63 odstotka, ne pa tudi večine sedežev. Zasedel jih bo namreč 113, medtem ko jih bo šlo Berlusconijevemu zavezništvu, ki je pobralo 30,72 odstotka glasov, 116. Leva sredina bo morala tako v zgornjem domu parlamenta, od katerega potrditve so odvisni vsi zakoni, poiskati partnerja, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Na tretje mesto v senatu se je presenetljivo uvrstilo protestno gibanje Pet zvezd komika Beppeja Grilla, ki je pobralo 23,79 odstotka glasov in bo imelo 54 sedežev. Hud udarec pa je na volitvah utrpel odhajajoči tehnični premier Mario Monti, ki je s svojim sredinskim zavezništvom pobral le 9,13 odstotka glasov in tako zasedel 18 sedežev.

V poslanski zbornici je medtem gibanje Pet zvezd s 25,55 odstotka glasov postalo celo najmočnejša posamična stranka, imelo pa bo 108 poslancev. Montijevo zavezništvo je pobralo 10,56 odstotka glasov in bo imelo 45 poslancev.

Bersanijeva Demokratska stranka se je že v ponedeljek zvečer razglasila za zmagovalca volitev, a na drugi strani so po poročanju BBC v Berlusconijevem bloku ocenili, da je izid volitev pretesen, da bi lahko določili zmagovalca.

Italija se je tako znašla v nekakšnem zastoju, saj je za vladanje potrebna večina v obeh domovih. To pa za tretje največje gospodarstvo v območju evra, ki je močno zadolženo in v globoki recesiji, niso dobri obeti.

Na evropskih borzah je tako že v ponedeljek prvotno navdušenje ob objavi rezultatov vzporednih volitev, ki so kazali na zmago levice tako v poslanski zbornici kot senatu, popustilo.

Volitev se je po podatkih notranjega ministrstva udeležilo dobrih 75 odstotkov volivcev, kar je manj od 81 odstotkov, kolikor jih je na volišča odšlo leta 2008.

V Italiji je sicer najmočnejša frakcija v poslanski zbornici deležna bonusa za stabilno večino in tako zasede 340 od skupaj 630 sedežev. V senatu pa za večino potrebuje 158 od 315 sedežev.