Predlog zakona sedaj roma v senat, kjer podporniki potrebujejo najmanj 60 glasov, da preprečijo filibuster oziroma obstrukcijo. Verjetnost uspeha je majhna, glede na to da je vodja senatne manjšine republikanec Mitch McConnell v sredo dejal, da ne vidi nobenega smisla v komisiji.
McConnell je napad na kongres obsodil in krivdo zanj zvalil na nekdanjega predsednika Donalda Trumpa zaradi zavajanj o poštenosti predsedniških volitev novembra lani. Trump ga je zaradi tega večkrat ostro napadel.
A McConnell je proti vzpostavitvi komisije, ker se zaveda, da bo povečala delitve znotraj republikanske stranke in bo s tem stranki povzročila politično škodo. Trump je sicer kongresnike pozval, naj glasujejo proti preiskovalni komisiji, kljub temu pa je 35 republikancev prestopilo politični breg.
V senatu bodo podporniki ustanovitve komisije potrebovali najmanj deset republikanskih glasov in vseh 50 demokratskih. Za zdaj nič ne kaže, da jim bo to uspelo.
McConnell je nasprotovanje komisiji utemeljil s tem, da že potekajo preiskave pravosodnega ministrstva ZDA in komisija ne bo prinesla nobene dodane vrednosti. Večina republikancev je bila sicer sprva za ustanovitev komisije.
Kongresniki bi preiskovali napad Trumpovih podpornikov na ameriški kongres
20. maj. 2021 7:33 Osveženo: 7:35 / 20. 5. 2021
Predstavniški dom ameriškega kongresa je v sredo potrdil predlog zakona za ustanovitev neodvisne komisije za preiskavo napada privržencev Donalda Trumpa na kongres 6. januarja z 252 glasovi proti 175. Poleg vseh demokratov je predlog podprlo tudi 35 republikancev.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke