Ministri so morali razkriti premoženje o svojem imetju, delnicah, življenjskih zavarovanjih in vozilih. Podatki so pokazali, da je med najbogatejšimi zunanji minister Laurent Fabius, ki ima v lasti tri nepremičnine v skupni vrednosti 3,9 milijona evrov, skupno pa je njegovo premoženje vredno nekaj več kot šest milijonov evrov.
Fabius je že pred objavo podatkov pritegnil veliko pozornosti. Je namreč velik ljubitelj umetnin, njegov oče pa je bil trgovec s starinami. Tako je javnost pogosto ugibala o vrednosti njegovega imetja.
Premier Ayrault ima medtem v lasti dve hiši in garažo, dva avtomobila in 13 bančnih računov. V celoti je njegovo premoženje vredno okoli 1,6 milijona evrov.
Francoski predsednik Francois Hollande želi z razkritjem premoženja ministrov obnoviti zaupanje v svojo vlado. Tega je med drugim močno zamajal nekdanji minister za proračun Jerome Cahuzac, ki je po marčnem odstopu priznal, da ima že približno 20 let bančni račun v Švici in je bil zato obtožen davčne utaje.
Številni kritiki poteze so na drugi strani sicer svarili, da je lahko razkritje premoženja ministrov, med katerimi je domnevno tudi več milijonarjev, lahko dvorezen meč.
Svojega premoženja pa ni razkril Hollande, saj ga je razkril že maja lani ob imenovanju za predsednika. Hollande je takrat navedel, da ima za 1,17 milijona evrov premoženja, vključno s hišo v mestu Mougins in dve stanovanji v Cannesu. Ob tem francoski predsednik mesečno odšteje 1500 evrov za odplačevanje posojil.
V Franciji je premoženje posameznikov doslej veljalo za tajno. Do Hollandove odločitve so bili zato kritični številni politiki tako z levice kot z desnice. Francoski premier sicer namerava do konca meseca predlagati zakon, s katerim bi obveznost razkritja premoženja razširili na poslance, vendar lahko pri tem računa na velik odpor.
Vodja konservativne stranke Unija za ljudsko gibanje (UMP) Jean-Francois Cope je tako poudaril, da bo razkrivanje podatkov le ustvarjalo nove napetosti v francoski družbi. "Edina posledica tega voajerizma bo ta, da določeno število ljudi - poslovnežev, umetnikov, profesionalcev - ne bo več želelo sodelovati v javnem življenju," je menil.
Namestnica generalnega sekretarja opozicijske desno-sredinske stranke Zveza za ljudsko gibanje (UMP) Camille Bedin pa je menila, da se v Franciji nihče ne bi smel sramovati dejstva, da je bogat. "Vsa ta razkritja in razkazovanje so gnus," je menila.
Da je razkrivanje premoženja za lastnika lahko neprijetno, je že pred včerajšnjim dnem priznala ministrica za starostnike Michele Delaunay, ki je javnost opozorila, da bo njena izjava prikazala okoli 5,4 milijona evrov družinskega premoženja, kar jo bo verjetno umestilo med najbogatejše v vladni ekipi. "Gre za veliko bogastvo. Večini Francozov, ki doživljajo težke čase, bo to verjetno težko razumeti," je dejala v pogovoru za časnik Sud-Oest. Razkritje premoženja je označila še za "resničen izziv", a je vseeno izrazila podporo takšnemu ukrepu.
Spet drugi francoski ministri se nimajo česa sramovati. Ministrica za kulturo Aurelie Filippetti ima tako na primer v lasti 70 kvadratnih metrov veliko stanovanje v Parizu, v katerem živi, in nekaj bančnih računov. Odplačuje tudi posojila. Za nekaj zabave na spletnih družbenih omrežjih pa je poskrbela ministrica za pravosodje Christiane Taubira, ki je med drugim razkrila, da ima v lasti tri kolesa, še poroča AFP.
Konec tajnosti - francoski ministri so morali razkriti svoje premoženje
16. apr. 2013 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Francoski ministri so prvič v zgodovini države javnosti razkrili svoje premoženje. Poročila o premoženjskem stanju 37 ministrov in premiera Jeana-Marca Ayraulta so objavili včeraj na posebej za ta namen ustanovljeni spletni strani, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke