Komisija je od več držav podobne podatke že zahtevala junija 2013. Preiskava je sicer v skladu z zadnjimi pozivi k večji transparentnosti pri davčnih odločbah, tudi predsednik komisije Jean-Claude Juncker je napovedal vzpostavitev pravnega okvira, ki bo omogočal avtomatsko izmenjavo o davčnih odločbah.
"Potrebujemo celovito sliko o praksah pri davčnih odločbah v EU, da bomo lahko presodili, ali gre za izkrivljanje konkurence na enotnem trgu," je pojasnila komisarka za konkurenco Margarethe Vestager. Tako bodo namreč po njenih besedah lahko prispevali k boju proti izogibanju davkom in boju za pravično davčno konkurenco.
Komisija je pod drobnogled vzela davčne odločbe, ki bi lahko predstavljale davčne ugodnosti za multinacionalke. Kar nekaj članic EU naj bi, kot kaže, multinacionalkam dovoljevalo ugodnosti in s tem skrčilo njihova davčna bremena.
Tako preiskava že poteka v sedmih državah EU. Pregled davčnih odločb je zahtevala od Cipra, Irske, Luksemburga, Malte, Nizozemske in Velike Britanije, medtem ko je od Belgije zahtevala podatke o posamičnih davčnih odločbah.
Komisija med drugim preiskuje skladnost davčnih odločb za družbo Apple na Irskem, Starbucks na Nizozemskem ter Amazon in Fiat Finance v Luksemburgu z evropsko zakonodajo.
V Evropi zadnje tedne odmeva afera LuxLeaks, ki je povezana z davčnimi ugodnostmi za velike mednarodne korporacije. Luksemburg naj bi tako več kot 340 mednarodnim korporacijam omogočil izogibanje plačilu več milijard evrov davkov.
Zaradi afere se je novi predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker, ki je bil dolga leta luksemburški premier, znašel pod plazom očitkov, da je arhitekt sporne davčne ureditve, ki multinacionalkam omogoča dobičke na račun davkoplačevalcev. Zaradi tega je bil v Evropskem parlamentu že deležen glasovanja o nezaupnici, ki pa jo je preživel.