Revija Reporter
Svet

Juncker odgovarja na Orbanovo zahtevo, naj EU plača za ograjo: Solidarnost ni jed po izbiri

STA

6. sep. 2017 12:55 Osveženo: 12:55 / 06. 9. 2017

Deli na:

Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je odgovoril na zahtevo madžarskega premierja Viktorja Orbana po povračilu stroškov za ograjo na južni madžarski meji, s katero je Madžarska zajezila migrantski tok čez svoje ozemlje.

Kot je zapisal v pismu, je solidarnost dvosmerna cesta.

Evropska komisija je minuli teden sporočila, da je pripravljena preučiti zahtevo po povrnitvi polovice od 800 milijonov evrov, kolikor naj bi Madžarska porabila za postavitev ograje.

Juncker je v pismu Orbanu zapisal, da je unija Madžarski že odobrila znatna sredstva za soočenje z migracijami, tudi za zaščito južnih madžarskih meja, ki so hkrati tudi zunanje meje EU.

Ob tem je opozoril, da se Madžarska ni vedno držala svojega dela dogovora. "Solidarnost je dvosmerna cesta. So časi, ko država članica lahko pričakuje pomoč, in časi, ko mora biti v zameno pripravljena dati svoj prispevek," je poudaril Juncker.

"In solidarnost ni jed po izbiri, ki jo je možno izbrati za upravljanje meja in zavrniti, ko gre za izpolnjevanje odločitev o premestitvi, ki smo jih sprejeli skupaj," je še dodal šef komisije.

Madžarska ne želi sprejeti svojega deleža prosilcev za azil iz programa za preselitev 160.000 Sircev, Iračanov in Eritrejcev iz Italije in Grčije v druge države unije.

Vlada v Budimpešti je leta 2015 v odgovor na val beguncev in migrantov na meji s Srbijo postavila bodečo žico. Nato je postavila ograjo še na meji s Hrvaško in utrdila mejo z drugo ograjo.

Madžarsko je leta 2015 prečkalo več kot 400.000 beguncev in migrantov, ko je zgradila ograjo, pa se je tok preusmeril čez Hrvaško in Slovenijo.

V Bruslju so postavitev ograje ostro kritizirali, a so madžarskemu zgledu kasneje sledile tudi nekatere druge članice, med njimi Slovenija.